Zlato (oz) / USD
1 913,25
0,51 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato je rájem ve světě finančních rizik

Investiční banka Goldman Sachs nejnověji předpovídá, že unce zlata bude kvůli všeobecnému růstu komodit do roka stát 2 050 dolarů. Pro vlastníky zlata to vypadá dobře, ale je třeba připomenout, že loni v červnu stejní experti tipovali růst ceny zlata dokonce na 2 500 dolarů za unci. Proto je těžké posoudit, zda jde o příznivou nebo nepříznivou prognózu.

Investiční banka Goldman Sachs nejnověji předpovídá, že unce zlata bude kvůli všeobecnému růstu komodit do roka stát 2 050 dolarů. Ilustrační foto: Shutterstock

V každém případě je podle makléřů FXStreet zlato rozjeté ke 2 000 dolarů. I podle nejhorší možné varianty by se už nemělo vrátit pod 1 926 dolarů za unci, ale víc pravděpodobné jsou cenové hrátky nad 1950 dolary za unci. Kdysi vysněná hranice 2 000 dolarů za unci se v současných prognózách objevuje stále v zřetelnějších obrysech a už není jen záškodníkem reality.

I obvykle velmi konzervativní technický analytik agentury Reuters Wang Tao uvedl, že zlato by mohlo stoupnout do rozmezí 1 992 až 2 009 dolarů za unci, protože se už zotavilo ze středečního minima 1 934,19 dolaru.

PSALI JSME: Zlato už potřetí přeskočilo laťku 2 000 dolarů za unci

Rovněž ratingová firma Fitch Solutions revidovala svou prognózu ceny zlata pro letošní rok z dřívějších 1 850 na 1 950 dolarů za unci, protože „bankovní otřesy vyvolaly přesun investorů do bezpečí, zatímco očekávání trhu ohledně agresivního zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky se nyní zhroutila… narůstající globální finanční nestabilita pravděpodobně vyžene cenu zlata v nadcházejících týdnech k historickému maximu 2075 dolarů za unci“.

Cena zlata v každém případě posílila, i když ve čtvrtek dolar oslabil poté, co americká centrální banka naznačila, že se blíží pauza v cyklu zvyšování sazeb, díky čemuž se zlato vrátilo na výsluní popularity jako bezpečné aktivum. Zisk dvou procent za den to jen dokazuje. Růst ceny se tak nevyhnul ani českým investorům i přes mírné oslabení americké měny.

PSALI JSME: Čekají zlato nová maxima?

Z vyjádření šéfa americké centrální banky Jerome Powella vyplývá, že se dál soustředí hlavně na boj s inflací a žádné snížení sazeb letos nehrozí. Ve hře je spíš možnost ještě jednoho mírného zvýšení úrokové sazby, ale zcela jistě nedojde k jejímu poklesu. Z jinotajů mluvy centrálních bankéřů si mnozí odvodili, že k tomu nedojde ani v příštím roce, což je vlastně nejčerstvější novinka.

„Ďábel je v jazykových detailech,“ konstatoval Nicky Shiels, šéfanalytik švýcarské rafinerie vzácných kovů MKS PAMP. „S větší finanční a ekonomickou nejistotou a menším nárůstem úrokových sazeb se investoři, kteří stáli stranou, znovu zapojí do drahých kovů.“

Cena zlata zatím jen za březen vzrostla o víc než osm procent hlavně kvůli průšvihům v bankovním a finančním průmyslu. Návrat ke zlatu tak server brokerské firmy Forexlive přirovnává k návratu do ráje.

PSALI JSME: Množí se prognózy bank na vyšší cenu zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato