Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Množí se prognózy bank na vyšší cenu zlata

Závazek americké vlády zajistit, aby peníze vkladatelů byly v bezpečí před krachujícími regionálními bankami, zřejmě utlumil obavy z velké bankovní krize. I když cena zlata zpočátku opustila pondělní maxima, stále byla o víc než dvě procenta vyšší než v pátek, kdy američtí vládní regulátoři uvalili nucenou správu nad Silicon Valley Bank.

Někteří investoři z Wall Streetu sice už vybrali zisky z vyšší ceny zlata, ale další spekulace ve středu dopoledne vyhnaly jeho cenu opět nahoru. A to nebývalým skokem. Ilustrační foto: iStock

Přesto se rozmnožily prognózy, že zlato zakotví pod hranici 1 900 dolarů možná i kvůli tomu, že dolar po zprávě o únorové inflaci mírně posílil. Americký index spotřebitelských cen v únoru klesl z lednových 6,4 procenta na šest procenta, ale i tak spotřebitelské ceny podle serveru Investing.com rostou nepříjemně rychlým tempem.

Trhy nyní očekávají, že americká centrální banka (Fed) na svém zasedání příští týden zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů hlavně proto, že jinak by se to interpretovalo jako panika kvůli selhání bankovního sektoru. Fed na rozdíl od České národní banky nemá v popisu práce jen měnovou stabilitu, ale i hospodářský růst.

Někteří investoři z Wall Streetu sice už vybrali zisky z vyšší ceny zlata, ale další spekulace ve středu dopoledne vyhnaly jeho cenu opět nahoru. A to nebývalým skokem. Za pouhé tři hodiny zlato v české měně zdražilo ze 41 840 na 43 590 korun! Cena v dolarech přeskočila i šokovou cenu po pádu Silicon Valley Bank.

PSALI JSME: Pád banky, útěk do bezpečí, růst ceny zlata

Možná to bylo tím, že rizika se sice zmenšila, ale nezmizela úplně, jak ukázal pád akcií Credit Suisse, Société Générale a mnoha italských bank včetně UniCredit. Strach z americké nákazy se zpožděním otřásl i evropským bankovním sektorem. Fed navíc půjde po tenké hranici kompromisu mezi ochlazováním ekonomiky, ochranou bankovního sektoru a snižováním inflace.

Vývoj v nejbližších hodinách a dnech se tak dá jen těžko odhadnout, ale například francouzská investiční banka Natixis zvýšila svůj odhad průměrné ceny zlata v letošním roce z 1 790 dolarů za unci na 1 830 dolarů. Americká Citi zvyšuje prognózu ceny zlata ve druhém čtvrtletí na 1 875 dolarů z předchozích 1 800 dolarů, ve třetím čtvrtletí na 1 900 z předchozích 1 850 a ve čtvrtém čtvrtletí na 1 950 dolarů za unci.

Australská banka ANZ zvýšila prognózu na 2 000 dolarů na konci roku. Ekonomové z TD Securities si myslí, že se cena žlutého kovu bude v posledních měsících roku obchodovat nad 1 925 dolary za unci.

PSALI JSME: Zlatý trh znejistěl, co bude dál?

(rek)

Další z kategorie Zlato