Zlato (oz) / USD
1 939,65
1,96 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čekají zlato nová maxima?

Nejistotu na trzích dokumentují divoké výkyvy ceny zlata. Veškeré další prognózy jsou plné vyhýbavých frází ve stylu, když se stane toto, nastane toto… I přes pokles ceny zlata by něco měl signalizovat příliv investic do burzovních zlatých fondů, které byly po mnohé měsíce v mínusu.

Cena zlata vzrostla o víc než 100 dolarů po krachu americké Silicon Valley Bank začátkem měsíce. Ilustrační foto: iStock

Zlaté fondy jsou doménou velkých investorů. Kdyby viděli perspektivu ve výnosnějších aktivech, určitě by se do nich přesunuli, což sice také zkoušejí, ale přesto si rezervy jistí ve fondech 2 871 tunami zlata.

Katalyzátorem ceny zlata je kombinace faktorů. Wall Street je v poslední době svědkem vysoké volatility kvůli selhání regionálních bank jako Silicon Valley Bank, Signature Bank a Silvergate Bank. First Republic Bank se sice zajistila od jiných velkých bank záchranným balíčkem ve výši 30 miliard dolarů, ale její osud je stále nejasný.

Ve prospěch zlata hovořil i pokles výnosů amerických vládních dluhopisů. Pokud se tempo zvyšování úrokových sazeb v USA zpomalí, americký dolar bude pravděpodobně klesat.

„Pokud klesne, cena zlata poroste, protože je oceněno v dolarech. Navíc geopolitické napětí ve východní Evropě a napjaté vztahy mezi Spojenými státy a Čínou mohou status zlata jako bezpečného přístavu ještě posílit,“ uvádí portál yahoo!finance.

PSALI JSME: Zlato už potřetí přeskočilo laťku 2 000 dolarů za unci

„Osud zlata závisí na chování centrální banky USA a schopnosti americké vlády vypořádat se s bankovní krizí. Pokud se ekonomika přestane přehřívat a růst zpomalí, utrpí pracovní trh a bankovní krize se prohloubí. To by byla dobrá novinka pro investování do zlata.“

„Určitě si myslím, že jsme na cestě k novým maximům,“ řekla v rozhovoru pro agenturu Bloomberg generální ředitelka společnosti Sprott spravující 21 miliard dolarů Whitney Georgeová. „Po propadu trhu je v minutě likvidita vržena zpět na globální trh a zlato se zdá být vždy první věcí, která se zotaví a pak často dosahuje nových maxim.“

Cena zlata vzrostla o víc než 100 dolarů po krachu americké Silicon Valley Bank začátkem měsíce. „Odmítnutí ceny nad 2 000 dolarů mohlo vyvolat vybírání zisků, ale podle našeho názoru nejde o změnu směru,“ uvedl v poznámce Ole Hansen, šéf komoditní strategie Saxo Bank. Nové úrokové sazby v USA ovlivní dle něj cenu zlata jen krátkodobě.

Spotová cena zlata dosáhla historického maxima 2 075,47 dolaru v srpnu 2020, když svět zápasil s pandemií.

PSALI JSME: V Austrálii cena zlata pokořila tamní absolutní rekord

(rek)

Další z kategorie Zlato