Zlato (oz) / USD
1 922,54
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato už potřetí přeskočilo laťku 2 000 dolarů za unci

Potřetí v dějinách cena jedné unce zlata v pondělí vyskočila nad dva tisíce amerických dolarů. Investoři v zahraničí i v Česku žádali své makléře, aby jejich aktiva přesunuli do zlata. Jeho cena tak vzrostla o 6,5 procenta, což je největší nárůst od prvních dnů pandemie v březnu 2020. Důvodem byly obavy z propadu trhů kvůli kolapsu banky Credit Suisse a několika regionálních amerických finančních domů.

Potřetí v dějinách cena jedné unce zlata vyskočila nad dva tisíce amerických dolarů. Třetí skok nad dva tisíce dolarů ale netrval dlouho. Ilustrační foto: iStock

Pod 2 000 dolarů se cena zlata vrátila až po oznámení, že největší švýcarská bank UBS souhlasila s vládou zprostředkovanou dohodou o převzetí Credit Suisse. Poprvé metu dvou tisíc dolarů zlato zdolalo v srpnu 2020, kdy se cena vyšplhala na 2 074,92 dolaru, což je dodnes nepřekonaný rekord.

Podruhé meta padla v březnu 2022 po napadení Evropy Ruskem na teritoriu Ukrajiny a potřetí v pondělí tohoto týdne, kdy se růst cena zlata zastavil na úrovni 2 007 dolarů za unci. Není bez zajímavosti, že cenové rekordy zlata v dolarech se neshodují s cenovými rekordy v českých korunách.

PSALI JSME: V Austrálii cena zlata pokořila tamní absolutní rekord

Když padl dodnes platný dolarový rekord z roku 2020, stálo zlato v korunách zhruba stejně jako dnes. Platný spotový rekord 48 742,60 korun se vztahuje až k loňskému 8. březnu po vpádu Ruska do Evropy, kdy i cena v americké měně přeskočila 2 000 dolarů za troyskou unci.

Třetí skok nad dva tisíce dolarů netrval dlouho. Vzhledem k tomu, že se během víkendové turbulence hodnota indexu americké měny nezměnila, nastal očekávaný přesun aktiv právě k americkému dolaru.

PSALI JSME: Může cena zlata znovu prorazit na 2000 dolarů?

Situace by však mohla zůstat vrtkavá, dokud americká centrální banka (Fed) neoznámí svůj další postup ohledně inflace.

Zda je pro ni důležitější boj s inflací, nebo uklidnění bankovního sektoru. Jak agentuře Bloomberg řekl hlavní komoditní analytik Saxo Bank Ole Hansen, výsledek středečního zasedání Fedu bude za poslední roky nejobtížněji předvídatelný.

PSALI JSME: Bank of America: V roce 2024 bude průměrná cena zlata 2 086 dolarů za unci

(rek)

Další z kategorie Zlato