Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

Dovoz zlata do Indie se o prázdninách, podobně jako v Česku, oproti loňskému roku značně snížil. V Indii dokonce o polovinu, protože nestálé místní ceny a slabá rupie přiměly spotřebitele k odložení nákupů, řekl agentuře Reuters vládní zdroj.

Poptávka po zlatu v Indii se v září zlepší také kvůli nadcházejícím festivalům. Indové budou v říjnu slavit svátky Dussehru, Diwali a Dhanteras, před nimiž je nákup zlata v průběhu roku nejsilnější. Ilustrační foto: iStock

Rozdíl mezi Indií a Českem je ovšem v množství dovezeného zlata. Indie dovezla v srpnu 61 tun zlata ve srovnání se 121 tunami o rok dříve, uvedl vládní zdroj pod podmínkou anonymity. V Česku za červenec klesl meziročně z 853 kilogramů na 530 kilogramů, prozradila data celní správy. Ovšem důvody poklesu byly těm indickým velice podobné.

Zatímco nižší dovoz druhého největšího spotřebitele drahých kovů na světě by mohl ovlivnit referenční ceny zlata a pokles útrat za zlato omezit obchodní deficit Indie a podpořit nemocnou rupii, české kilogramy zlata nic takového nezmůžou.

PSALI JSME: Indie vylekala obchodníky se zlatem

V hodnotovém vyjádření srpnový dovoz do Indie klesl na 3,5 miliardy dolarů z 6,7 miliardy před rokem, v Česku červencový (čerstvější údaje zatím nejsou, pozn. aut.) ze 42,6 milionu dolarů na 28,4 milionu dolarů.

„Kupující se snažili současný trend pochopit. Cena zlata v první polovině měsíce náhle vzrostla a pak ve druhé polovině klesla,“ uvedl prodejce soukromé banky pro dovoz drahých kovů se sídlem v Bombaji. V Česku se s týdenním zpožděním stalo totéž. „Poptávka byla v srpnu slabá a po celý měsíc se zlato obchodovalo se slevou,“ dodal Ashok Jain, majitel indického velkoobchodu se zlatem.

PSALI JSME: Indická poptávka po zlatě opět roste

V srpnu indičtí prodejci nabízeli slevu až 14 dolarů (zhruba 350 korun) za unci oproti oficiálním domácím cenám – včetně 15% dovozních a 3% poplatků z prodeje, prozradili dealeři indickému serveru Business Recorder.

„Poptávka se však v září zlepší kvůli korekci cen a nadcházejícím festivalům,“ těší se Jain, protože Indové budou v říjnu slavit svátky Dussehru, Diwali a Dhanteras, před kterými je nákup zlata v průběhu roku nejsilnější.

V Česku k žádným akčním nabídkám zlata nedošlo, protože dvouciferné inflační tlaky zapůsobily i na distribuci zlata. Obchodní přirážka se tak zvýšila v průměru o 1 500 korun na troyskou unci (31,1 gramu).

PSALI JSME: Češi začali šetřit i při nákupech zlata

(rek)