„Indie je čistým dovozcem zlata. Kvůli rostoucím požadavkům na ropu a zlato tak významně přispívá k deficitu obchodní bilance, což vytváří tlak na rupii. Začátkem minulého týdne rupie meziročně oslabila o rekordních 6,5 procenta. Indie proto překvapivě zvýšila dovozní daň na zlato, aby snížila dovoz k druhému největšímu spotřebiteli zlata na světě,“ uvedl The Economic Times.
Podle odborníků oslovených deníkem nemusí mít zvýšení cla dopad na okamžitou poptávku po žlutém kovu.
Podle Times of India dovozy zlata do Indie letos naskakovaly tempem ve stovkách procent. Jen v květnu to bylo 101 tun oproti 13 tunám před rokem. Tedy skok o 677 procent a vyjádřeno finančně z 678 milionů na 583 miliard dolarů. Devalvace rupie činila držení zlata o to víc atraktivní. Nečekané zvýšení importního cla v Indii trhy překvapilo a nakrátko srazilo cenu zlata pod 1 800 dolarů.
PSALI JSME: Veleskok dovozu zlata do Indie
„Investoři, kteří chtějí své zlato prodat, to mohou brát jako dobrou příležitost k odchodu. Je to pro ně požehnání, protože cena vzrostla,“ uvedl šéf Foresight Bullion India, velkoobchodu se stříbrem, Viraj Didwania. „Na druhou stranu investoři, kteří se investováním do zlata chtěli zajistit, budou muset kvůli zvýšeným cenám zřejmě počkat.“
Předtím bylo v Indii základní clo na zlato 7,5 procenta, nyní bude 12,5 procenta. Spolu s daní určenou na rozvoj zemědělské infrastruktury ve výši 2,5 procenta efektivní clo na zlato činí 15 procent. V Česku se můžeme těšit z toho, že na zlato se nevztahují žádné zvláštní zákazy nebo omezení.
„Investiční zlato je osvobozeno i od daně z přidané hodnoty, přičemž je ovšem nutné splnit podmínky, definované pro investiční zlato. Celním orgánům v celé Evropské unii se nepředkládá žádný další specifický doklad o autentičnosti zlata, včetně zlata investičního, ani jiný certifikát,“ uvedla Hana Prudičová, tisková mluvčí českého Generálního ředitelství cel.
PSALI JSME: Indické zlaté rezervy se za poslední dva roky zvýšily o více než 100 tun
(rek)