Zlato (oz) / USD
1 978,98
0,48 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Češi začali šetřit i při nákupech zlata

Inflace v Česku sice světovou cenu zlata nijak neovlivnila, přesto se s růstem úspor a nižšími nákupy téměř všeho potýká i prodej zlata. Poslední data Generálního ředitelství cel za červenec uvádějí, že do Česka bylo dovezeno jen 157 kilogramů zlata v hodnotě 211 milionů korun, což je jen o 30 kilogramů víc, než v letos nejslabším měsíci červnu.

Češi začali šetřit i při nákupech zlata. Ilustrační foto: iStock

Po odečtení exportu a zlatých polotovarů pro další zpracování to vypadá, že za investiční zlato Češi v červenci utratili jen 170 milionů korun, za což se v současných cenách dá nakoupit zhruba 130 kilogramů zlatých slitků a cihliček.

Rekordním měsícem tak zůstává březen, kdy bylo do Česka dovezeno čtyřnásobně víc zlata, než v červenci, a to 648 kilogramů v hodnotě bezmála 600 milionů korun. Tento statistický údaj je překvapující zejména proto, že 9. března u nás dosáhla cena za troyskou unci zlata absolutního rekordu 47 791,30 v českých korunách. S běžnou obchodní přirážkou tak přesáhla 50 tisíc korun.

PSALI JSME: Češi v květnu s nákupy zlata vyčkávali

Faktem ale je, že cena zlata byla v březnu zároveň rekordně nestálá, protože 30. března přišla unce zlata už jen na 42 301 korunu, tedy podobně, jako nyní. U obchodníků se v době psaní tohoto článku dala investiční unce zlata pořídit kolem 47 tisíc korun.

S dvojcifernou inflací se však nedá bojovat, jen usilovat o minimalizaci ztrát. A právě ty jsou u zlata v poměru k většině jiných aktiv nejmenší. K sedmému září ztratila cena zlata meziročně 4,07 procenta, což je vzhledem k růstu spotřebitelských cen v dvouciferných číslech přijatelný výsledek. Podle srpnové predikce má průměrný růst spotřebitelských cen v Česku letos dosáhnout 16,2 procenta.

PSALI JSME: Češi zdvojnásobili útraty za zlato

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato