Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Indická poptávka po zlatě opět roste

Dvěma nejvýznamnějšími zeměmi na světě, pokud jde o spotřebu zlata, jsou Čína a Indie.  Ta byla po mnoho let největším světovým spotřebitelem, než ji před několika lety předstihla Čína, ale stále zůstává jedním ze dvou největších světových spotřebitelů z historických důvodů a kvůli nesmírně významnému místu, které má zlato v psychice indického obyvatelstva.

Zlato se v Indii používá k oslavám významných událostí, jako jsou narození a svatby, a také jako bezpečný způsob hromadění majetku v obdobích finanční nestability. Ilustrační foto: iStock

V posledních letech se úroveň spotřeby zlata v této zemi poněkud měnila, protože tamní vláda prováděla politiku, která se snažila snížit část vnitřní národní poptávky, uvedl server Sharpspixley.com. Indie je masivním dovozcem zlata, protože její vlastní produkce je v současné době velmi nízká a dopad tohoto dovozu zlata na platební bilanci země je značný.

V uplynulém roce byla poptávka také nepříznivě ovlivněna dopadem pandemie koronaviru.  Pro světový trh se zlatem je tedy nesmírně povzbudivé, že se objevují zprávy o výrazném oživení indické poptávky po zlatě v posledním měsíci, za který jsou k dispozici statistiky.

Obzvláště povzbudivá je proto zpráva agentury Reuters, že dovoz zlata do země se v srpnu oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil a dosáhl nejvyšší hodnoty za posledních pět měsíců: Indie v srpnu dovezla 121 tun zlata oproti loňským 63 tunám. V hodnotovém vyjádření se srpnový dovoz vyšplhal z 3,7 miliardy dolarů před rokem na 6,7 miliardy dolarů.

„Prudká korekce cen zlata v první polovině měsíce tak poskytla ideální příležitost pro klenotníky, kteří si chtěli vytvořit zásoby na nadcházející sváteční sezónu,“ komentoval situaci jeden z bombajských obchodníků banky dovážející zlato.

PSALI JSME: Rekordní skok dovozu zlata do Indie

Agentura Reuters rovněž uvedla, že potvrdí uváděné srpnové údaje, oficiální dovoz zlata do Indie se ve srovnání s údaji z předchozího roku za prvních osm měsíců roku 2021 zřejmě ztrojnásobil na 687 tun. Podle odhadů by letos v září mohl oficiální dovoz zlata do země vzrůst z loňských 12 tun na více než 80 tun.

Indické oficiální údaje však nepochybně podhodnocují skutečný obraz indického dovozu zlata. Odborníci odhadují, že přibližně pětina z přibližně 1 000 tun zlata, které se do Indie dostalo v loňském roce, přišla nelegálně. To se rovná zhruba 11 miliardám dolarů tohoto žlutého kovu. Loni 2020 indické úřady zabavily zlato pašované do země v hodnotě 185 milionů dolarů. To je však považováno pouze za kapku v moři.

Důvod vysokého množství pašovaného zlata do Indie je považován za jednoduchý: Indie je jedním z největších spotřebitelů zlata na světě, ale z hlediska produkce se nenachází ani v první padesátce. Vysoká cla na dovoz zlata vedla podle úředníků k rozmachu pašeráctví.

Indie je domovem obrovského průmyslu výroby šperků a zlato má již dlouho silný kulturní a ekonomický význam, protože se používá k oslavám významných událostí, jako jsou narození a svatby, a také jako bezpečný způsob hromadění majetku v obdobích finanční nestability.

PSALI JSME: Pašování zlata do Indie kvůli pandemii loni výrazně kleslo

(luk)

Další z kategorie Zlato