Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato a drahé kovy na konci roku 2021 stoupaly

Konec roku byl pro drahé kovy rozhodně pozitivní, všechny závěrečné ceny zaznamenaly silný nárůst, protože severoamerické trhy vygenerovaly několik silných cenových rally – zejména u zlata a stříbra.

Navzdory tomu, že zlato v celkově nepříznivém roce 2021 nenaplnilo očekávání, průměrná cena kovu za celý rok byla novým rekordem. Ilustrační foto: iStock

„Zlato skončilo rok 2021 na nižší ceně, než s jakým jej začalo, ale je třeba mít na paměti, že loňský rok zlato začalo silně, přičemž nejvyšší bod roku ve výši 1 793 dolarů za troyskou unci se objevil 4. ledna, tedy už první celý obchodní den roku,“ vysvětluje na stránkách odborného serveru Sharpspixley komentátor Lawrie Williams.

Navzdory tomu, že zlato v celkově nepříznivém roce nenaplnilo očekávání, průměrná cena kovu za celý rok byla novým rekordem, přestože se nacházela hluboko pod svým spotovým cenovým maximem z roku 2020, které přesahovalo dva tisíce amerických dolarů. „Očekáváme, že zdánlivě příznivý výhled na letošní rok, jak se v tuto chvíli předpokládá, přivede cenu zlata do konce roku zpět do blízkosti této úrovně, napsal komentátor.

Na podporu pozitivních prognóz pro zlato pak citoval z posledního týdenního bulletinu Gold Monitor kanadské poradenské společnosti Murenbeeld & Co. „Tato poradenská společnost je ve svých analýzách a pohledech na zlato obecně konzervativní, což by mělo jejím názorům dodat na důvěryhodnosti,“ podotkl Lawrie Williams.

PSALI JSME: Zlato zaznamenalo roční pokles, stříbro je níže o 12 procent

 

Býčí faktory pro zlato 2022
Znovu se objevuje inflace. Oživení po pádu Sovětského svazu tlačí inflaci vzhůru.
Snadné peníze udrží reálné sazby na nízké úrovni. Centrální banky zůstanou velmi akomodativní: Sazby zůstanou pod úrovní inflace, protože centrální banky sledují zaměstnanost.
Americký dolar zůstává výrazně nadhodnocený. Bude/musí nevyhnutelně klesat.
Rekordní úroveň globálního zadlužení dále výrazně poroste. Rostoucí úroveň zadlužení bude udržovat reálné úrokové sazby na nízké úrovni po neomezeně dlouhou dobu.
Poptávka po zlatě v Číně a Indii se zotavuje. Indie a Čína představují 50 % celosvětové spotřebitelské poptávky.
Centrální banky budou i nadále nakupovat/skrývat zlato uprostřed tlaku na dedolarizaci.
Zdá se, že geopolitické krize se opět stupňují (Ukrajina a Tchaj-wan v čele potenciálních ohnisek napětí).
Zdroj: Reuters, Zlatý monitor společnosti Murenbeeld & Co., 31. prosince 2021

PSALI JSME: Centrální banky celosvětově urychlují přechod od dolaru ke zlatu

Komentátor se domnívá, že z „býčích bodů pro zlato“ společnosti Murenbeeld & Co. může být nejspornější pravděpodobný pokles dolarového indexu.  „Prudký pokles dolarového indexu v pátek minulého týdne jistě přispěl k růstu ceny zlata v tento den. Zda však bude zelená bankovka pokračovat v poklesu vůči ostatním měnám, se teprve uvidí,“ konstatoval.

Klesající dolar může být podle něj také vnímán jako růst ceny zlata – jinými slovy, zlato je často považováno za zvěstovatele síly dolaru. „Ale to, zda je to klesající dolar, který žene cenu zlata vzhůru, nebo rostoucí cena zlata, která indikuje klesající dolar, bylo vždy otázkou sémantiky,“ tvrdí Lawrie Williams.

Pozitivním faktorem přispívajícím k růstu ceny zlata bude podle něj i nadále rostoucí inflace, která zatím vykazuje jen málo známek poklesu. Záporné reálné úrokové sazby, které z ní vyplývají, musí zůstat pozitivním faktorem pro zlato jako neúročené aktivum.

PSALI JSME: Dokonalá bouře pro zlato

„Pokud však americký Federální rezervní systém (Fed, centrální banka USA, pozn. red.) podnikne razantnější kroky k omezení inflace, než se dosud naznačovalo, a zvýší domácí úrokové sazby rychleji a agresivněji, než se v současnosti předpokládá, mohlo by to být pro zlato silně negativní, domnívá se komentátor serveru Sharpspixley.

Lawrie Williams si ve svém aktuálním komentáři rovněž neodpustil rýpnutí do bitcoinu: „Mezitím se bitcoin, který někteří považují za jakýsi investiční bezpečný přístav namísto zlata, rozhodně chová nevyzpytatelně. V době psaní tohoto článku se tato nejobchodovanější kryptoměna propadla zpět pod 47 000 dolarů poté, co ještě v srpnu dosahovala hodnoty přes 67 000 dolarů.“

„Je tedy náchylná k obrovské volatilitě, což z ní činí velmi rizikové aktivum, do kterého lze uložit své bohatství. Těm, kteří investovali a následně prodali ve správný čas, přinesla obrovské zisky, ale z dlouhodobého hlediska zůstává jakýmsi hazardem, a proto podle našeho názoru není příliš vhodná jako ochrana majetku,“ uzavírá Williams.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato má oproti bitcoinu výhodu. Nedá se vystopovat

(luk)