Zlato (oz) / USD
1 939,21
1,98 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato zaznamenalo roční pokles, stříbro je níže o 12 procent

Přestože poslední pracovní den loňského roku zlato posílilo až o půl procenta – spotové zlato na 1822,11 dolaru za troyskou unci futures na americké zlato v prvním čtvrtletí 2022 dokonce na 1 823 dolarů, zlato v roce 2021 oslabilo přibližně o čtyři procenta.

Nebylo to jen zlato, jehož cena loni klesla. Nejvíce si z drahých kovů pohoršilo stříbro, jehož cena v roce 2021 klesla o 12 procent. Ilustrační foto: iStock

Ceny zlata zaznamenaly největší roční pokles od roku 2015. Důvodem je podle agentury Reuters to, že oživení světové ekonomiky tlačilo více investorů k rizikovějším aktivům a omezilo zájem o bezpečná aktiva, jakými jsou zlaté slitky. K tomu se přidaly náznaky, že centrální banky urychlí omezování svého masivního tisku peněz kvůli pandemii koronaviru, aby nastartovaly ekonomiku.

Ačkoli je zlato považováno za pojistku proti inflaci, která je obvykle důsledkem rozsáhlých stimulů, zvýšení úrokových sazeb by se promítlo do vyšších oportunitních nákladů držby zlata, které není úročeno, a pozvedlo by americké státní dluhopisy a dolar. V roce 2022 by sice obavy z vlivu mutace covidu omicron mohly zlato podpořit, ale vyšší výnosy by mohly jeho atraktivitu pošramotit.

PSALI JSME: Dokonalá bouře pro zlato

„Vzhledem k tomu, že výnosy amerických desetiletých dluhopisů by měly v roce 2022 dosáhnout dvou procent spolu s přechodnou inflací, a samozřejmě vyššími úrokovými sazbami, zlato možná čeká boj o pokles,“ citovala agentura analytik aspolečnosti DailyFX Warrena Venketase. Nejen podle něj se očekává, že americká centrální banka, Fed, v roce 2022 uskuteční tři zvýšení sazeb.

Ale nebylo to jen zlato, jehož cena loni klesla. Nejvíce si z drahých kovů pohoršilo stříbro, jehož cena v roce 2021 klesla o 12 procent, co je nejhorší výkon za posledních sedm let. Platina loňský rok ukončila na 956,50 dolaru, což představuje roční pokles o více než deset procent, zatímco palladium kleslo o téměř pět procent na 1 871,68 dolaru, což je nejhorší roční propad za posledních šest let.

PSALI JSME: Stříbro: Nejhorší ztráta za posledních sedm let

(luk)

Další z kategorie Zlato