Zlato (oz) / USD
2 056,49
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Co způsobilo růst jeho ceny?

Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Prudce zdražovalo navzdory rychle rostoucím úrokovým sazbám i odolnému dolaru. Zřejmě největší podíl na hvězdném výkonu zlata mají centrální banky.

Zlato bylo v roce 2023 překvapivou hvězdou. Prudce zdražovalo navzdory rychle rostoucím úrokovým sazbám i odolnému dolaru. Ilustrační foto: iStock

Dále to byla geopolitická situace, která pravděpodobně vedla ke zdrženlivosti investorů a jejich neochota vzdávat se zlata. Jako protivítr působily úrokové sazby na rozvinutých trzích a vybírání zlata z burzovních fondů v čele s evropskými. Nic z toho však nedokázalo výkon zlata zabrzdit.

Ceny zlata v roce 2023 vzrostly až o 15 procent a svou anabázi dokončily na 2 078 dolarech za troyskou unci, což byla nejvyšší roční uzávěrka v historii. Závěrečná cena byla také denním rekordem a odrážela se ve všech měnách. Kromě švýcarského franku.

PSALI JSME: Nikdo v roce 2024 neočekává pokles ceny zlata

Zlato tak zakončilo rok jako jedno z nejvýkonnějších aktiv. Jeho výnos v amerických dolarech ke zmíněné roční uzávěrce činil 14,6 procenta. V eurech to bylo 10,8 procenta, v japonských jenech 23,4 procenta, v britských librách 8,7 procenta, v kanadských dolarech 11,7 procenta.

V indických rupiích to bylo 15,2 procenta, v čínských renminbi 18,2 procenta, v australských dolarech 14 procent a nejméně ve švýcarském franku – 4,2 procenta. Nad všemi uvedenými měnami ční turecká lira, ve které zlato zdražilo o 80,4 procenta.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

Globální marketingová organizace zpracovatelů a obchodníků se zlatem World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato, pozn. red.) dále odhaduje, že k růstu ceny zlata centrální banky přispěly mezi 10 a 15 procenty.

„Před rokem 2022 byla tato konstanta kolem čtyř procent. Zvýšené geopolitické riziko bylo dalším klíčovým faktorem a přispělo k výnosům odhadem ve výši pěti procent. Inflace a další rizika, jež působila proti zlatu přispěla mínus třemi procenty.“

PSALI JSME: Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

Zdá se však, že úrokové sazby měly nižší brzdný účinek na cenu zlata, než by se dalo na začátku roku 2023 předpokládat.

„Výnosy dluhopisů, navzdory tomu, že v říjnu dosáhly 15letého maxima, byly jen malou brzdou, protože rok zakončily zhruba tam, kde začaly. Poptávka po zlatě na rozvíjejících se trzích hravě nejen vyvážila nevýraznou aktivitu na rozvinutých trzích, ale ještě pomohla vytlačit cenu zlata na rekordní maxima,“ shrnuje WGC ve svém komentáři.

PSALI JSME: Marketwatch: Od začátku století zlato dál převyšuje akcie i dluhopisy

(rek)

Další z kategorie Zlato