Zlato (oz) / USD
2 045,75
0,10 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tři scénáře vývoje ceny zlata v roce 2024

Zlepšující se vnímání zlata investory by letos mohlo vyústit ve zvýšenou celosvětovou poptávku a nové rekordní ceny. Celkově se výhledy odkazují na tři makroekonomické vlivy, které to způsobí: Zastavení inflace, oslabení amerického dolaru a nákupy centrálních bank. Od toho se vyvíjejí možné scénáře dalšího vývoje.

První hodiny nového roku zatím nic nového nepřinesly. Cena zlata se aktuálně pohybuje v okolí někdejších rekordů a loňský zisk zlata nad 13 procenty rovněž nijak závratně nekolísá. Ilustrační foto: Shutterstock

První scénář: V základním scénáři anglicky psaného hongkongského deníku South China Morning Post pro rok 2024 se zlato bude obchodovat v rozmezí od 1 950 do 2 200 dolarů za unci.

Podle tohoto scénáře se globální i americký růst zpomalí, ale vyhne se recesi, americký dolar bude stagnovat až mírně klesat a úrokové sazby zůstanou déle vyšší. Spotřebitelská poptávka po zlatě na rozvíjejících se trzích zůstane stabilní, podporovaná masivními nákupy centrálními bankami.

Druhý scénář: Optimistický scénář říká, že se zlato bude obchodovat od 2 200 do 2 400 dolarů za unci. USA by ale musely zažívat ekonomickou recesi s výrazným snížením úrokových sazeb a slabším dolarem, zatímco volatilita trhu zůstat vysoká, což podnítí silnou investiční poptávku po zlatě.

PSALI JSME: Zlato vstupuje do roku 2024 s vyhlídkami na rekordy

Třetí scénář: V pesimistickém případě se zlato může obchodovat v rozmezí 1 800 až 1 950 dolarů. Podle tohoto scénáře musí americká a globální ekonomiky vykázat expanzivní růst, stejně jako úrokové sazby, aby ztlumily inflaci. Nižší volatilita trhu navíc sníží investiční poptávku po zlatě a silnější americký dolar zvýší cenu zlata v ostatních zemích.

První hodiny nového roku zatím nic nového nepřinesly. Cena zlata se pohybuje v okolí někdejších rekordů a loňský zisk zlata nad 13 procenty rovněž nijak závratně nekolísá. Potlačení inflace a nákupy zlata centrálními bankami tak mohou ovlivnit vyhlídky amerického dolaru, protože rozvíjející se trhy budou pokračovat v diverzifikaci devizových rezerv.

I když jde o postupný trend, bude to dál nejúčinnější katalyzátor ceny zlata, protože podíl centrálních bank rozvíjejících se trhů na držbě zlatých rezerv je v průměru třikrát menší než na rozvinutých trzích.

PSALI JSME: Předpověď: Unce zlata bude za rok stát 2 342 dolarů

(rek)

Další z kategorie Zlato