Zlato (oz) / USD
1 840,20
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
39 381,02
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,06 %
USD / CZK
21,40
0,02 %
Zlato
Zlatí investoři se teď soustředí na Fed

Ceny zlata byly v úterý před klíčovým zasedáním amerického Federálního rezervního systému (Fed), centrální banky USA, které by mohlo nabídnout náznaky budoucího zvyšování úrokových sazeb v souvislosti s rostoucími inflačními tlaky, utlumené.

Zlatí investoři se soustředí na probíhající jednání Fedu, americké centrální banky. Ilustrační foto: Sshutterstock

„Tématem dnešního trhu je Fed a nic jiného,“ citovala včera agentura Reuters Carstena Fritsche, komoditního analytika německé Commerzbank.

„Očekávám, že Fed oznámí začátek snižování sazeb, ale nevidím, že by uvedl konkrétní načasování kolem zvýšení sazeb, a to může vést k určitému zklamání, protože účastníci trhu očekávají něco konkrétnějšího, co by mohlo zlato posunout k 1 800 dolarům za unci nebo dokonce nad tuto hranici,“ dodal analytik.

„Tento týden by mohl být pro ceny zlata volatilní… žlutý kov bude pravděpodobně ovlivněn pohybem dolaru, výnosy státních dluhopisů, inflačními očekáváními a globálním rizikovým sentimentem,“ uvedl včera Lukman Otunuga, senior analytik společnosti FXTM. Trhy totiž také budou sledovat čtvrteční zasedání anglické centrální banky, která by mohla přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

PSALI JSME: Bude listopad měsícem průlomu zlata?

S obsáhlejší analýzou situace kolem Fedu přišel matador trhu se zlatem, Lawrie Williams, na serveru Sharpspixley.com. Pozornost k jednání Fedu se podle něj bude upínat proto, že cenu zlata by mohly ovlivnit mediální interpretace případných rozhodnutí jak směrem nahoru, tak dolů.

Podle něj si téměř jistě si budeme muset počkat na severoamerické trhy, abychom vycítili jakýkoli pravděpodobný nadcházející vážný cenový pohyb ceny zlata, protože jsou to právě tyto trhy, které v současné době určují globální cenu žlutého kovu.

Williams považuje za předem dané, že konsenzus FOMC (Federální výbor pro otevřený trh) americké centrální banky, jenž který určuje cíle peněžní politiky USA a rozhoduje o nastavení klíčových úrokových sazeb, přijde s datem zahájení omezování současného programu nákupu dluhopisů a s tím, jak výrazné toto omezování pravděpodobně bude.

PSALI JSME: David Garofalo: V řádu měsíců cena zlata překročí 3 000 dolarů za unci

Trhy v současné době předpokládají, připomněl, že tzv. zužování podpory americké ekonomiky bude zahájeno v tomto měsíci, přičemž program bude pravděpodobně zahrnovat snížení o 15 miliard dolarů měsíčně, což naznačuje datum ukončení v polovině roku 2022.

„Jakákoli odchylka od tohoto předpokládaného programu by pravděpodobně ovlivnila cenu zlata pozitivně nebo negativně v závislosti na tom, zda by naznačovala pomalejší nebo rychlejší program, než se obecně očekává,“ uvedl Williams.

Pokud se podle něj ukáže, že úroková sazba federálních fondů přetrvá déle, než se očekávalo, pak by to mohlo být pro cenu zlata pozitivní. „Na druhou stranu jakýkoli náznak, že dojde k dřívějšímu nebo strmějšímu zvýšení, než trhy očekávaly, by mohl cenu zlata vrátit o několik dolarů zpět,“ uzavřel Lawrie Williams.

PSALI JSME: Cena zlata se zdvojnásobí, tvrdí šéf investiční společnosti Peter Boockvar

(luk)