Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté mince objevené předloni v Bretani vynesly milion eur

Stovky vzácných zlatých mincí objevených při rekonstrukci odlehlého francouzského sídla vydražili poslední zářijovou středu za více než milion eur (25,3 milionu korun). Informovala o tom televize RTL s odvoláním na aukční síň Ivoire-Deloys.

Louisdor s vyobrazením krále Ludvíka XIV. Foto: National Museum of American History – National Numismatic Collection, National Museum of American History, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38395783

Během prací na pozemku poblíž města Quimper v regionu Bretaň na severozápadě země narazili kameníci na 239 kusů zlatých mincí ražených před Francouzskou revolucí (1789-1799). Mince pocházejí z let 1638-1692, což potvrdily analýzy Regionální archeologické služby (Service Régional d’Archéologie Préventive) pověřené ověřením pravosti všech kusů jedinečného nálezu.

Nabídky létaly ze sálu i internetu

Čtyři z nich si majitelé ponechali jako suvenýr a ostatní mince nabídli v aukci v západofrancouzském městě Angers. Odhadovaná částka výnosu před spuštěním dražby činila 250 tisíc až 300 tisíc eur. (6,3 až 8,86 milionu korun).

Příhozy začaly na osmi tisících eur (202 480 korun) za mimořádně vzácnou minci – dvojlouisdor z roku 1646 (česky lujdor) s vyobrazením francouzského krále Ludvíka XIV. Položka se vydražila za 46 tisíc eur (1, 16 milionu korun)

Tedy za stejnou cenu, jako za louisdor z roku 1640, toho roku zavedený jako měna francouzským králem Ludvíkem XIII., který prosadil ražbu z 23karátového zlata. „Nabídky létaly odevšad – v sále, na internetu i po telefonu,“ řekl licitátor Florian D’Oysonville.

PSALI JSME: Francouzské úřady objevily v odkoupeném domě zlatý poklad

Býval to dost bohatý kraj

K nálezu došlo už v roce 2019, avšak na veřejnost se dostal až nyní – poté, co majitelé pověřili výše zmíněnou aukční síň jeho prodejem. Výtěžek aukce bude rozdělen mezi majitele a tři řemeslníky, kteří poklad šťastnou náhodou objevili – a to podle zákona platného ve Francii od července 2016.

Zlaté mince ukryté v kovové truhle pravděpodobně představují úspory bohatého obchodníka nebo statkáře.

Samotné sídlo postavili podle televize CNN ve 13. století a patřilo zámožné rodině, přičemž totožnost posledních známých obyvatel pochází z 18. století. Moře přímo u Bretaně se stalo v 17. století rušnou obchodní oblastí díky vývozu bordeauxských vín z Bordeaux do Anglie a obilovin do severní Evropy.

V letech 1750 až 1850 došlo k finančnímu úpadku regionu, částečně v důsledku rozšiřování doků v Normandii. Rozvoj rybářského průmyslu však místní ekonomiku oživil.

PSALI JSME: Místo plavek dostal zlato

(plk)

Další z kategorie Zlato