Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,70 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
1,35 %
EUR / USD
1,13
0,43 %
USD / CZK
22,50
0,66 %
Zlato
Francouzské úřady objevily v odkoupeném domě zlatý poklad

Radnice francouzského městečka Morez nedaleko hranic se Švýcarskem objevila v odkoupeném domě sklenice i trezor plný zlata v hodnotě bezmála 17 000 000 korun.

Úředníci našli zlaté cihly a mince. Foto: iStock

Třípatrový dům v centru městečka Morez obývali čtyři sourozenci, kteří sami neměli potomky. Poslední z nich zemřel loni v devadesáti letech. Jejich příbuzný pak podle zprávy serveru The Guardian nabídl radnici dům ke koupi za částku v přepočtu 3,4 milionu korun i se všemi věcmi tak, jak byl. 

„Dům byl napěchován věcmi a nábytkem. Zažil několik generací rodiny, ve které se nic nevyhazovalo, ale nechávalo a žilo se velmi skromně. Souhlasil jsem, že koupíme nemovitost tak, jak byla a postupně jí na vlastní náklady vyklidíme,“ uvedl podle The Guardian starosta městečka Laurent Petit.

Radnice plánovala budovu po vyklizení zrekonstruovat a přeměnit na byty, které by do města přilákaly mladé rodiny. S příchodem epidemie covid-19 se však plány na vyklizení budovy zastavily. 

Překvapivý nález

Představitelé městečka však nedávno chtěli prověřit, zda se v budově nenachází předměty se vztahem k historii města. Prohlídku domu si vzali na starost vedoucí muzea, radní zodpovědný za služby a sám starosta, kteří pečlivě prozkoumali jednotlivá poschodí.

„Tři sklenice plné zlata ležely za spoustou dalších předmětů na polici. Bylo to překvapivé i matoucí. Nikdo z nás jsme v životě nedrželi v ruce zlato,“ doplnil starosta Petit.

Překvapivý nález pěti zlatých cihel a stovek mincí v hodnotě 13 000 000 korun objevili úředníci ve sklenicích od marmelády na staré polici. Při dalším průzkumu pak našli ve skříni pod kartonovými krabicemi trezor, ve kterém po otevření objevili další zlaté mince v hodnotě bezmála čtyř milionů korun.

Prodejce zůstal klidný

Příbuzného rodiny, který radnici dům prodal, však nález pokladu nechal klidným. Podle informací slyšel o rodinném zlatě, ale myslel si, že ho jeho příbuzní již rozdali nebo prodali.

Podle radnice bude nález použit na speciální veřejný projekt, o kterém bude nejprve nutné rozhodnout.

(ska)