Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlato v dolarech zlevnilo, v českých korunách to bylo naopak

Americká centrální banka (Fed) se s úrokovými sazbami nijak nemaže a navzdory všem spekulacím tvrdě zvýšila svou krátkodobou výpůjční sazbu na 3,75 procenta až čtyři procenta, což je nejvíc od ledna 2008. Jde o nejagresivnější tempo růstu sazeb od počátku 80. let, kdy naposledy byla inflace tak vysoká, jako dnes.

V příštím roce podle průzkumu agentury Reuters dosáhne průměrná cena zlata 1 712,50 dolaru za troyskou unci. Ilustrační foto: iStock

Šéf Fedu Jerome Powell odmítl myšlenku, že se růst úrokových sazeb brzy zastaví, ačkoli očekává diskusi o zpomalení tempa. Žádné rozhodnutí však nepadlo. „Konečná úroveň úrokových sazeb bude vyšší, než se původně očekávalo,“ prohlásil.

„Nedávné údaje o inflaci v USA ukazují, že ceny zůstávají blízko 40letých maxim. Historicky napjatý trh práce, na kterém jsou téměř dvě volná místa na každého nezaměstnaného, tlačí mzdy nahoru, což je trend, který se Fed snaží zastavit,“ konstatoval web televize CNBC.

Rostou obavy, že Fed svým jestřábím úsilím stáhne ekonomiku do recese. Powell sice řekl, že stále vidí cestu k měkkému přistání, ale americká ekonomika letos nevykázala prakticky žádný růst, i když plný dopad zvýšení sazeb se teprve projeví. Co na to cena zlata?

PSALI JSME: Nic netrvá věčně, aneb dávám tomu rok, maximálně dva…

Vzácný kov po prohlášení Fedu zdražil o 1,3 procenta, avšak uzavřel obchodování se ztrátou 0,8 procenta. „Vzhledem k tomu, jaká panuje nálada na trzích se zlatem a stříbrem, by cena zlata měla zůstat mezi 1 650 a 1 600 dolary,“ uvedl analytik švýcarského finančního domu Julius Baer Carsten Menke pro kanadský Financial Post.

V příštím roce dosáhne průměrná cena zlata 1 712,50 dolaru za unci, protože konec růstu úrokových sazeb oživí zájem investorů o zlato, vyznělo z průzkumu agentury Reuters.

Pro jednotlivá čtvrtletí anketa mezi 39 analytiky a obchodníky vykázala střední prognózu 1 660 dolarů za unci ve čtvrtém čtvrtletí a 1 658 dolarů v prvním čtvrtletí příštího roku. Respondenti této pravidelné ankety ale snižují své prognózy od srpna, kdy podobný průzkum předpovídal průměrnou cenu zlata pro příští rok 1 745 dolarů za unci.

„Zlato změní směr, až se trh přesvědčí, že Fed přestane zvyšovat úrokové sazby,“ prohlásil šéf komoditního výzkumu banky LBBW Frank Schallenberger. Analytik Société Générale Florent Pele pak Reuters potvrdil známou skutečnost, že v době rostoucích úrokových sazeb v USA a v Evropě se investoři budou dál vyhýbat nevýnosným aktivům, jako je zlato.

PSALI JSME: Rozporuplné zlato

„Je nepravděpodobné, že by zlato kleslo závratně hluboko, protože nízká cena by zase podpořila nákupy v Asii,“ domnívá se nezávislý analytik Ross Norman. Očekává, že poptávka po zlatu se zvýší od ceny kolem 1 550 dolarů.

„Nálada na trhu se zlatem je jednoznačně negativní. V případě dalšího agresivního zpřísňování zůstává největšími riziky pro zlato negativní nálada a dolar. Ceny by mohly i podstřelit,“ souhlasí Menke.

To by byla skvěla šance i pro tuzemské zájemce o zlato. Jen kdyby věděli, kolik korun bude dolar v té době stát. Po vyhlášení nových sazeb Fedu začala koruna okamžitě oslabovat. Oproti svým hlavním rivalům dolar posílil dokonce o 1,2 procenta. V českých korunách zlato o tolik nezdražilo, šlo jen zhruba 150 korun za unci, byť cena žlutého kovu klesla na dvoutýdenní minimum.

PSALI JSME: Experti překvapují: Předvídají zdražení zlata nad 1 700 dolarů za unci

(rek)