Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nic netrvá věčně, aneb dávám tomu rok, maximálně dva…

Říká se, že umírajícímu se krátce před smrtí udělá dobře. Podobně to dnes vypadá i s ekonomikou. Trhy prostupuje něco jako vánek ekonomického optimismu. Věci nevypadají tak špatně, jak věrozvěstové zkázy a temnoty předpovídali. Především ve Spojených státech, které mají dolar, jenž určuje běh světa. Ale pozor! Zlato tu bylo o tisíce let dřív, než se dolar narodil.

Zlato tu bylo o tisíce let dřív, než se dolar narodil. Ilustrační foto: Shutterstock

Proto si jej většina centrálních bank drží v rezervách, byť aktuálně všechny vzácné kovy ztrácejí. Zlato však ze všech nejmíň, přestože uzavřelo minulý týden v červených číslech ve všech významných světových měnách. Ale ještě není konec světa.

Cena zlata na americké burze Comex propadla z rekordních 2 072 dolarů v březnu na 1 645 dolarů v říjnu. Zkušenost ukazuje, že každá korekce ale byla zároveň nákupní příležitostí. Vždy následoval návrat k vyšším maximům. Například v letech 1971 až 1980 si připsala cena zlata přes 800 dolarů. V letech 2000 až 2010 dokonce vystoupala ze 400 na 1 400 dolarů.

Zlato však nemusí být jen vplutím do bezpečného přístavu, jak se často opakuje. Tím spíš, když v tom začne hrát svou roli i česká koruna.

PSALI JSME: Experti překvapují: Předvídají zdražení zlata nad 1 700 dolarů za unci

Americký dolar jako světová rezervní měna je srovnávacím cenovým mechanismem pro většinu surovin, včetně drahých kovů. Vůči všem evropským měnám je teď s výjimkou švýcarského franku v dvouciferných zelených číslech. Ale nic netrvá věčně.

To ovšem platí i pro českou měnu. Ta meziročně odolává propadu evropských měn nejhouževnatěji. Proti dolaru pouze jedenáctiprocentním oslabením. Podobně na tom jsou jen v Albánii a Moldavsku. Proč tam, nevím. Naši měnu v boji s inflací zatím podporují intervence České národní banky. Leč i tady platí, že nic netrvá věčně.

Až se naše centrální banka vyčerpá, cena zlata v naší měně vyletí jako kanár z klece. Jak se v Česku říká: „Dávám tomu rok, maximálně dva.“

PSALI JSME: Pozor na cenu zlata v českých korunách

Rudolf Marek