Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zlatá horečka v Rakousku, v Česku zatím klid

Rakouská mincovna, jedna z nejstarších a největších světových výroben zlatých mincí, není schopna držet krok s poptávkou. Lidé podle jejího šéfa hledají ve zlatu bezpečné útočiště pro své peníze uprostřed rostoucí inflace, ekonomických obav a války v Evropě.

Jednouncová zlatá mince pojmenovaná po světově proslulém Vídeňském filharmonickém orchestru, je nejprodávanější zlatou mincí v Evropě a Japonsku. Ilustrační foto: iStock

„Poptávka po zlatě nikdy nebyla tak vysoká jako letos,“ potvrdil agentuře Reuters generální ředitel mincovny Gerhard Starsich ve své vídeňské kanceláři. Za nenápadnou fasádou domu státní mincovny se skrývá bludiště dílen, kde moderní stroje taví kov a razí mince od roku 1830.

Původní císařská mincovna byla založena už v roce 1194, aby ražbou mincí zužitkovala stříbro zaplacené jako výkupné za Richarda Lví srdce poté, co byl u Vídně lapen a držen v zajetí. Dnes mincovna tvrdí, že její jednouncová zlatá mince pojmenovaná po světově proslulém Vídeňském filharmonickém orchestru, je nejprodávanější zlatou mincí v Evropě a Japonsku.

„V tuto chvíli jsou již všechny zlaté mince, které vyjdou z razicího lisu, prodány,“ řekl Starsich. „Mohli bychom prodat třikrát tolik, než kolik jsme schopni vyrobit.“

PSALI JSME: Proslulá vídeňská mincovna nestíhá. Zahltil ji zájem

Rakousko je finančně konzervativní země, ve které veřejnost v dobách krize hromadí hotovost a zlato. Mincovna říká, že poptávka po zlatě je nejvyšší od roku 1989, kdy nabyla současné moderní podoby.

Rakouská národní banka, která mincovnu vlastní, v říjnové prezentaci o hospodaření rakouských domácností uvedla, že za dva a půl roku od vypuknutí pandemie koronaviru bylo nakoupeno víc zlata než za pět let před tím.

Centrální banka dál konstatovala, že poptávka po zlatě byla v první polovině letošního roku ještě vyšší než v první polovině roku 2020, a to navzdory rostoucím cenám, což naznačuje spěch, jakým se lidé přesouvají k aktivu považovanému za bezpečný přístav.

PSALI JSME: Americká mincovna má zlato o 50 % dražší, než je spotová cena

„Je to jako kaskáda,“ dodává Starsich. „Začalo to koronavirovou krizí, a když v únoru Rusko napadlo Ukrajinu, opět to zvýšilo prodeje. A pak rostoucí inflace přes léto a podzim tržby ještě mírně posílila.“

Letos na konci listopadu rakouská mincovna prodala více než 1,8 milionu uncí zlata (56 tun) včetně exportu do Česka a blížila se k rekordu více než dvou milionů uncí z roku 2009 po globální finanční krizi. Uvidíme.

Prodeje v prosinci jsou obvykle silné, protože zlato je i v Rakousku tradiční vánoční dárek. V Česku je to zřejmě jinak. Lidé sice v anketách uvádějí zlato jako nejjistější investici, ale v praxi se tím neřídí.

PSALI JSME: Česká mincovna připomíná 100 let Československa speciální mincí

Za prvních deset měsíců roku bylo podle Českého statistického úřadu po odečtení reexportu do Česka dovezeno jen něco málo přes šest tun zlata, z toho 1,4 tuny z Rakouska. Žádost o informace týkající se tuzemského prodeje zlata nám Česká mincovna odmítla s tím, že je to tajné.

Starsich však uvedl, že přesun ke zlatu je celosvětovým fenoménem, který lze vidět také v jiných velkých národních mincovnách. Myslí si, že čím dál víc Rakušanů se bude snažit zařadit zlato do svých rezerv jako zajištění proti akciím nebo pro diverzifikaci portfolia.

Cena zlata se v současné době pohybuje pod 1 800 dolary za unci, což je stále míň, než byly vrcholy nad 2000 dolary letos v březnu a v srpnu 2020. Mnoho analytiků o užitečnosti zlata v boji proti inflaci pochybuje. Rakouská mincovna však má podle Reuters každý den dlouhou frontu přede dveřmi už několik měsíců.

PSALI JSME: WGC předpovídá masivní poptávku po zlatu v Evropě

(rek)