Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

WGC předpovídá masivní poptávku po zlatu v Evropě

Světová rada pro zlato (WGC) zveřejnila výhled žlutého kovu na příští rok. Kolem toho, co se dá ještě očekávat, však panuje vysoká míra nejistoty. Například bude-li zpřísnění centrálních bank větší, než je nutné, mohlo by to způsobit rozsáhlejší hospodářský pokles. Stejně tak konec vyšších úrokových sazeb, než bude inflace pod kontrolou. Obojí by mohlo zanechat globální ekonomiku blízko stagflace.

Evropské investice do zlatých slitků a mincí pravděpodobně zůstanou silné i v roce 2023, domnívá se WGC. Ilustrační foto: iStock

Zlato ovšem v takové situaci vždy reagovalo pozitivně, připomíná WGC. Důkazem má být, že zlato přineslo kladné výsledky v pěti ze sedmi posledních recesí. Na rozdíl od akcií. Někdy stačilo jen prudké omezení hospodářského růstu, zvláště pokud byla inflace vysoká nebo stále rostla.

„Pokud nás posledních pět let něco naučilo, pak to, že otřesy – obchodní soupeření, covid, přepadení Ukrajiny mohou zvrátit i ty zdánlivě nejpravděpodobnější ekonomické prognózy. Geopolitika se vrátila jako hlavní zdroj ekonomického a finančního rizika,“ stojí ve zprávě.

I když se WGC domnívá, že ohledně inflace a jejích dopadů jsme již blízko bodu zlomu a v polovině příštího roku dojde k obratu, pro vývoj ceny zlata budou určující především geopolitická vzplanutí.

PSALI JSME: Obrovský nárůst poptávky po zlatu v Rusku

Ta by mohla investice do zlata znovu podpořit, jak jsme to viděli v prvním čtvrtletí, kdy se investoři snažili chránit před možnými turbulencemi, a poptávka vyhnala cenu zlata nad 2 000 dolarů za unci.

„Evropské investice do zlatých slitků a mincí pravděpodobně zůstanou silné i v roce 2023, protože drobní investoři – zejména na germánských trzích – chtějí chránit své bohatství. Ani inflace pravděpodobně nesníží poptávku s ohledem na základní rizika,“ tvrdí WGC.

Obtížné na dalších úvahách je, že scénářů možného vývoje je stále ještě několik a nikdo netuší, který se naplní. Od optimistického, že se ekonomika dočká hladkého přistání až po havárii v podobě stagflace. Pro zlato náročné prostředí.

PSALI JSME: Němci si oblíbili polské zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato