Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zimbabwe: Zlatá měna nad zlato

Zimbabwské zlaté mince uvedené do oběhu loni v červenci se už prodávají za víc než dva tisíce dolarů. Přitom spotové zlato v Londýně je zhruba o 90 dolarů levnější. Například v pondělí byla cena 2 002,51 dolaru za jednouncovou minci, unce zlata v Londýně se prodávala za 1 914,21 dolaru.

Zimbabwe používá dvě hlavní měny, americký a zimbabwský dolar. Ilustrační foto: iStock

Zlatá mince Mosi-oa Tunya, což v místním jazyce znamená „kouř, který hřmí“, odkazuje na Viktoriiny vodopády na hranici mezi Zimbabwe a Zambií.

Centrální banka zavedla zlaté mince, aby zastavila kolaps zimbabwského dolaru a pomohla zmírnit poptávku po amerických dolarech. Mince menší hodnoty byly uvedeny do oběhu v listopadu.

Africká zlatá měna se hrubě nelíbí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), který podle agentury Bloomberg vyzval úřady, aby ukončily používání zlatých mincí a použily k provádění měnové politiky vhodné úročené nástroje.

PSALI JSME: Zimbabwe kvůli inflaci začne razit zlaté mince

MMF očekává, že růst reálného hrubého domácího produktu (HDP) Zimbabwe v roce 2022 činil zhruba 3,5 procenta. Ale podle Trading Economics dosahuje po zavedení Mosi-oa Tunya aktuální růst HDP 5,8 procenta.

Zimbabwe stále používá dvě hlavní měny, americký a zimbabwský dolar. Před zavedením zlaté měny inflace loni v červenci přesáhla 256 procenta – a místní dolar se v srpnu propadl ze 108,66 k jednomu americkému ze začátku roku na 481,85 zimbabwského dolaru.

Ještě loni v září držela zimbabwská centrální banka svou hlavní úrokovou sazbu na 200 procentech, když sazbu v červnu zvýšila z 80 procent.

PSALI JSME: Vládnoucí elity Zimbabwe pomáhají pašování zlata ze země

Lidé přesto obvykle spěchali vydělané zimbabwské dolary ihned směnit za americké dolary, aby zastavili ztrátu hodnoty úspor. To vedlo k nedostatku americké měny a zvyšovalo směnné kurzy, takže centrální banka reagovala zastavením půjček.

Problém zimbabwské zlaté měny spočívá zejména v její vysoké hodnotě. Portál BBC uvedl, že je určitě dobrá pro firmy, které chtějí udržet hodnotu svých peněz, ale že většina zimbabwských pracujících si ji nemůže dovolit.

Nejmenší mince, která obsahuje něco málo přes 3,11 gramu zlata, stála při svém zavedení 188,48 amerického dolaru. To bylo o něco víc než desetina ceny první zlaté mince, která váží jednu troyskou unci (31,1 gramu) o čistotě 22 karátů.

PSALI JSME: TV Nova: ČNB rozprodává zlatý poklad, už ho máme menší než Zimbabwe!

(rek)