Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Zimbabwe kvůli inflaci začne razit zlaté mince

Zimbabwe oznámilo, že ještě tento měsíc zavede zlaté mince, protože se snaží omezit prudce rostoucí inflaci uprostřed propadu své měny. Centrální banka země (Reserve Bank of Zimbabwe) rovněž nastínila plány, podle nichž se americký dolar stane na příštích pět let zákonným platidlem.

Stamiliardová bankovka zimbabwského dolaru byla považována za symbol ekonomického kolapsu země. Ilustrační foto: iStock

Informoval o tom zpravodajský server britské veřejnoprávní BBC s tím, že hlavní úroková sazba centrální banky byla tento měsíc více než zdvojnásobena na 200 procent poté, co roční míra inflace vzrostla nad 190 procent. Hodnota zimbabwského dolaru se v letošním roce vůči hlavním měnám propadla.

Zlaté mince, které budou obsahovat jednu troyskou unci 22karátového zlata, budou k dispozici od 25. července, uvedl v prohlášení John P. Mangudya, guvernér Reserve Bank of Zimbabwe. Troyská unce je měrná jednotka používaná pro vážení drahých kovů, jako je zlato, stříbro a platina, která pochází ze středověku. Jedna troyská unce se rovná 31,10 gramu.

PSALI JSME: Zimbabwe začne v říjnu používat dluhopisy jako náhradní měnu

„Zlaté mince budou k prodeji veřejnosti jak v místní měně, tak v amerických dolarech a dalších zahraničních měnách za cenu založenou na převládající mezinárodní ceně zlata a výrobních nákladech,“ dodal Mangudya.

V prohlášení se rovněž uvádí, že každá mince bude označena sériovým číslem a bude ji možné snadno směnit za hotovost na místní i mezinárodní úrovni. Mince se jmenovat „Mosi-oa-Tunya Gold Coin“, což znamená „Dým, který hřmí“, což je odkaz na Viktoriiny vodopády, které se nacházejí na hranicích mezi Zimbabwe a Zambií.

PSALI JSME: TV Nova: ČNB rozprodává zlatý poklad, už ho máme menší než Zimbabwe!

Oznámení je součástí opatření zimbabwské vlády k řešení měnové krize v zemi. Jak uvedl portál BBC, v červnu dosáhla roční míra inflace 191,6 procenta a zimbabwský dolar ztratil od začátku roku 2022 vůči americkému dolaru více než dvě třetiny své hodnoty.

Od 1. července byla hlavní úroková sazba Reserve Bank of Zimbabwe zvýšena z 80 procent na 200 procent ročně. Prudce rostoucí inflace zvyšuje tlak na prezidenta Emmersona Mnangagwu v zemi, která stále pamatuje hospodářský chaos za čtyřicetileté vlády předchozího prezidenta Roberta Mugabeho.

PSALI JSME: Ke škrtnutí nul u měny sáhly nedávno Zimbabwe, Bulharsko, Rusko

Oficiální inflace byla v červenci 2008 na 231 milionech procent a země nakonec kvůli hyperinflaci revalvovala měnu. Její centrální banka v únoru 2009 škrtla svému dolaru 12 nul, aby se země vyhnula ekonomickému kolapsu.

Hyperinflace donutila zemi v roce 2009 opustit zimbabwský dolar a místo něj se rozhodla používat zahraniční měny, především americký dolar. O deset let později byla místní měna znovu zavedena, ale rychle opět ztratila na hodnotě.

PSALI JSME: Zimbabwe se přijetím čínského jüanu stává první čínskou kolonií v Africe

(luk)