Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

TV Nova: ČNB rozprodává zlatý poklad, už ho máme menší než Zimbabwe!

Česká národní banka (ČNB) rozprodává zlato, a pokud to tak půjde dál, budou podle odborníků zhruba za dvacet let sejfy prázdné, informovala včera ve večerních zprávách televize Nova. Česko jde podle odborníků proti proudu, protože většina ostatních zemí má zásoby zlata mnohem větší. A například Rusko nebo Čína zlato stále dokupují, konstatovaly Televizní noviny.

Pákistán, Peru, Zimbabwe nebo Kambodža – všechny tyto státy mají více zlata, než má Česko. Česká národní banka totiž ročně prodá v průměru 300 kilogramů zlata, konstatovala v úvodu reportérka Lucie Heřmanská. Centrální banka používá zlato na výrobu mincí, které kupují soukromí investoři.

„V případě, že bude Česká národní banka v rozprodeji našeho zlatého pokladu pokračovat, tak za nějakých 20 nebo 25 let nebudeme mít téměř žádné zlato,“ citovala televize Davida Maráška, analytika společnosti Zlato.

Televize připomněla, že ještě zhruba před patnácti lety jsme měli téměř 14 tun zlata. V současné době má Česko jen devět a půl tuny zlata. „Pokud vydělíme množství českého zlata počtem obyvatel, připadá v průměru na jednoho Čecha 0,9 gramu zlata. To nevydá ani na jeden zlatý prstýnek,“ uvedla reportérka a dodala srovnání: Každý Němec vlastní v průměru téměř 120 gramů zlata, což je téměř 150x víc.

„Já si myslím, že Německo by nám určitě mělo jít příkladem v tom, že zlato je nezbytnou součástí každé domácnosti tak, aby lidi měli ty peníze pod vlastní kontrolou,“ citovaly Televizní noviny analytika Maráška.

Česká národní banka, jak včera zaznělo v Televizních novinách, jde podle odborníků proti trendu, který sleduje většina států. Třeba Slovensko vlastní zhruba 40 tun zlata. A s vysvětlením přišel i guvernér ČNB Jiří Rusnok: „Pokud jde o využití zlata jako součást devizových rezerv země, je ta věc velice složitá a problematická. Je třeba si uvědomit, že zlato je relativně velmi nelikvidní nástroj a do jisté míry je velmi volatilní a svým způsobem rizikový.“

Ekonomové, oslovení televizí Nova, si ale myslí, že ČNB by měla držet ve svých trezorech výrazně více zlata. „V případě nějakého zásadního otřesu na finančních trzích, kdyby například došlo k blackoutu nebo výpadkům počítačových sítí napadením hackery, může zlato posloužit jako výhodná pojistka,“ upozornil například ekonom Lukáš Kovanda.

(red)

Další z kategorie Zlato