Zlato (oz) / USD
1 924,69
0,17 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vládnoucí elity Zimbabwe pomáhají pašování zlata ze země

Pašování zlata organizované lidmi napojenými na vládu připravuje Zimbabwe odhadem o tři tuny zlata měsíčně v hodnotě 157 milionů dolarů. Podle nezávislého Centra pro správu přírodních zdrojů (CNRG) s oficiálně deklarovanou těžbou zlata 29,6 tuny v roce 2021 objem pašování odpovídá více než polovině celkové produkce zlata v zemi.

Nedostupnost hotovosti v amerických dolarech odrazuje horníky od prodeje zlata státu. Ten vyplácí 20 procent ceny v zimbabwském dolaru, který podléhá silným inflačním tlakům, a nikdo ho nechce. Ilustrační foto: iStock

Zimbabwe má vzhledem ke své velikosti druhá největší naleziště zlata na světě a jeho těžba je hlavním zdrojem exportních příjmů. K pašování dochází především v odvětví tzv. řemeslné či chcete-li individuální těžby, které produkuje přibližně 60 procent zlata v Zimbabwe.

Tento sektor, který původně poskytoval živobytí obyvatelům venkova, zcela ovládly politické elity, které využívají takto vytěžené zlato pro své osobní obohacení, tvrdí CNRG.

„Jednotliví kopáči stanují podél řek a suchých koryt i v rozsáhlých nepoužívaných dolech. I kutání zlata ve velkých dolech ovládaných představiteli vládnoucí strany přispívá k pašování zlata a k důlním nehodám, které si za poslední tři roky vyžádaly nejméně dvě stě životů,“ uvedla organizace.

PSALI JSME: Zával ve zlatém dole v Zimbabwe zabil dva lidi a 20 uvěznil

„Dealeři zlata, kteří jsou chráněni vládními představiteli, používají státní aparát ke kontrole oblastí bohatých na zlato,“ uvádí zpráva. Oficiálně by zlato mělo být prodáno Fidelity Printers and Refinery, organizaci zřízené centrální bankou. V praxi však prospektoři odvádějí jen minimum potřebné pro obnovení licence.

Zbytek zlata je s tichým souhlasem úřadů pašován ze země převážně přes Jižní Afriku, Zambii a Mosambik. Tento trend pokračuje i přes politiku nákupu zlata „bez otázek“, která byla zavedena v roce 2016. To mělo posílit dodávky zlata a rozšířit vládní příjmy. Avšak oficiální výkupní ceny zlata jsou nižší než na černém trhu.

Kromě toho nedostupnost hotovosti v amerických dolarech odrazuje horníky od prodeje zlata státu. Ten vyplácí 20 procent ceny v zimbabwském dolaru, který podléhá silným inflačním tlakům, a nikdo ho nechce. Platby jsou navíc ukládány na bankovní účty s omezeným výběrem hotovosti.

„Při současné ceně by hodnota pašovaného zlata činila více než deset procent hrubého domácího produktu Zimbabwe. Proto je rozsah pašování zvláště znepokojivý v souvislosti s přetrvávajícím obchodním deficitem a nedostatkem cizí měny a je tak částečně odpovědný za pokračující hospodářskou krizi,“ uvádí CNRG.

PSALI JSME: TV Nova: ČNB rozprodává zlatý poklad, už ho máme menší než Zimbabwe!

Zpráva je skeptická, pokud jde o schopnost Zimbabwe omezit pašování, protože politická elita, která má své zájmy na nezákonném obchodu se zlatem, se snaží zastrašovat orgány, jež se snaží pašeráctví zabránit.

„Zatímco média vyvolávají poplach ohledně pašování zlata, vláda je ve snaze stíhat pachatele zdrženlivá… Organizované syndikáty ovládané několika politicky propojenými jedinci, kteří sponzorují ilegální těžbu a manipulují s bezpečnostními orgány, tak mají neomezený přístup k národním zdrojům. A díky svým privilegiím pašované zlato odvážejí ze země přes oficiální výstupní kanály.“

„Ztráta přes 100 milionů dolarů měsíčně je pro Zimbabwe katastrofální. Předpokládaná ekonomika ve výši 12 miliard dolarů, v níž má produkce zlata přispět čtyřmi miliardami… zůstane jen snem, pokud nebude utlumeno pašování zlata,“ píše CNRG.

„V roce 2020 bylo zlato pro Zimbabwe druhým hlavním zdrojem příjmů po niklu. Zlato má potenciál dosáhnout těžby 100 tun ročně, pokud by se všechny problémy podařilo vyřešit,“ uzavírá 35stránková analýza.

PSALI JSME: Zimbabwe kvůli inflaci začne razit zlaté mince

(rek)

Další z kategorie Zlato