Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Záporný vztah úroků a zlata je jen mýtus

V podstatě týden se čekalo na rozhodnutí Federálního rezervního systému USA (Fed), což je americká centrální banka, o kolik bazických bodů zvýší úrokovou sazbu. Přitom se v Americe nenašel žádný ekonom, který by pochyboval, že to bude o 0,75 procenta.

Mezi úrokovými sazbami a cenami zlata existuje jen malá korelace. Ilustrační foto: Shutterstock

Někteří dokonce očekávali i celé procento, což mělo být překvapení, které by však nikoho nepřekvapilo. Od toho se také měla podle analytiků odvíjet další cena zlata, jež v první polovině tohoto týdne kvůli zmíněnému očekávání jakoby zamrzla.

„Převládá názor, že zvýšení úrokových sazeb přinese vyšší výnos u investic, jako jsou dluhopisy a fondy peněžního trhu, což oslabuje zájem zlato. Skutečností je, že jde pouze mýtus, protože mezi úrokovými sazbami a cenami zlata existuje jen malá korelace,“ konstatuje server ETF Trends.

PSALI JSME: Zlato nebo dolar?

„Cena zlata rostla například v průběhu 70. let, i když se úrokové sazby také pohybovaly vysoko. Mezitím 80. léta představovala klesající úrokové sazby, cena zlata přesto stoupala. Mezi lety 2004 a 2006 se úrokové sazby zvýšily na pět procent a zlato zvládlo působivý růst o 49 procent.“

Ekonomická data zatím byla méně depresivní, než se očekávalo, a zlato pravděpodobně čeká krátkodobá hrbolatá jízda vzhledem k převládajícím mýtům o jeho výkonu v prostředí s rostoucími sazbami. Navíc proti zlatu duje protivítr od silného dolaru, míní komentář ETF Trends.

PSALI JSME: Einhorn sází na zlato, Fed to podle něj neustojí

Navzdory některým argumentům, skutečným i domnělým, je zásadním rizikem při investici do zlata obecný stav ekonomiky. Zdá se nepravděpodobné, že by inflace v dohledné době odezněla, nejistota vládne svrchovaně a nikdo ve skutečnosti neví, jak hluboká a jak dlouhá může být recese.

„Expozice zlata by mohla poskytnout vynikající bezpečnostní přikrývku pro jakákoli portfolia. Navzdory nedávnému nevýraznému výkonu si zlato v šílené první polovině roku vedlo z dlouhodobého hlediska poměrně dobře,“ uzavírá server zaměřený na burzovní investice do vzácných kovů.

PSALI JSME: David Garofalo: Zlato je připraveno na nejlepší období v historii

(rek)