Zlato (oz) / USD
1 930,29
0,18 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Za ovlivňování ceny zlata padl poslední trest

V rámci pokračujícího tažení proti podvodným obchodním praktikám byl minulý týden odsouzen k šesti měsícům vězení Christopher Jordan, bývalý obchodník se zlatem bankovního domu JPMorgan Chase. Odsouzení je spojeno s falešnými příkazy na nákupy a prodeje zlata (spoofing) v letech 2008 až 2010, jak rozhodl americký okresní soud v Chicagu, kde sídlí komoditní burza.

Minulý týden byl za tzv. spoofing odsouzen k šesti měsícům vězení Christopher Jordan, bývalý obchodník se zlatem bankovního domu JPMorgan Chase. Ilustrační foto: iStock

Spoofing znamená zadávání velkých nákupních nebo prodejních příkazů bez úmyslu je provést. Tyto objednávky jsou vzápětí rušeny a provede se opačný obchod, ale ne dřív, než vytvoří falešný dojem o tržní poptávce, která ovlivní ceny.

Rozsudek následuje po nedávném dvouletém uvěznění bývalého nejlepšího obchodníka se zlatem JPMorgan Gregga Smithe, což je dosud nejpřísnější trest uložený ve snaze vlády USA omezit pochybné obchodní praktiky.

Smith popisovaný jako nejaktivnější spoofer v globálním obchodu JPMorgan, byl známý svým rychlým zadáváním a rušením objednávek. To dokonce vedlo ke vtipkování mezi kolegy, že to dělá tak rychle, až si musí chladit prsty ledem.

PSALI JSME: Padlo rozhodnutí: Spoofing je trestný čin

Na jeden rok byl už loni poslán za mříže také bývalý šéf obchodníků JPMorgan se vzácnými kovy Michael Nowak. Dvě další osoby zapojené do spoofingu se vyhnuly vězení, protože se přiznaly a spolupracovaly s úřady.

Smithe a Nowaka v Chicagu odsoudili poté, co se zjistilo, že v letech 2008 až 2016 používali „klamavé obchodní příkazy k ovlivnění ceny drahých kovů za účelem zisku“. Jiní dva bývalí obchodníci s drahými kovy z Deutsche Bank a Bank of America už byli odsouzeni v dřívějších procesech k jednomu roku vězení.

Uzavřené případy jsou vrcholem federálních zásahů proti velkým bankám z Wall Streetu, jako je Bank of America, Deutsche Bank a Morgan Stanley za spoofing, což je určitá forma manipulace s trhem.

PSALI JSME: Podvod zvaný spoofing

V roce 2020 JPMorgan souhlasila s vyrovnáním ve výši 920 milionů dolarů po stejných obviněních vznesených ministerstvem spravedlnosti. „Šlo o největší pokutu udělenou jakékoli finanční instituci za manipulaci s trhem od globální finanční krize,“ připomíná server Investing.com.

Poslední odsouzený Jordan pracoval v oddělení drahých kovů JPMorgan asi tři roky a krátce i pro Credit Suisse. Jádrem případu bylo setkání Jordana s agentem FBI v roce 2018, kterému se Jordan přiznal k podvodnému obchodování, což je tvrzení, které zpochybňovali Jordanovi obhájci, kteří trvali na tom, že jejich klient se nikdy konkrétně k jakékoli nezákonné činnosti nepřiznal.

Během procesu obhajoba tvrdila, že Jordan obchodoval „podle pravidel, jak jim rozuměl“, přičemž varovala porotce před uplatňováním současných standardů na jeho obchodní aktivity v letech 2008 až 2010. Porota ale uvěřila FBI.

PSALI JSME: Obchodníci s drahými kovy na Wall Streetu odsouzeni za podvod

(rek)

Další z kategorie Zlato