V oblasti bezpečných investic teď probíhají největší obchody s americkými vládními dluhopisy. Výnos desetiletého dluhopisu, který je měřítkem pro celý trh, vystřelil na šestnáctiletá maxima díky očekáváním dalšího zvýšení úrokových sazeb Fedu (americké centrální banky).
„Dluhopisový trh právě zabil veškeré naděje na krátkodobé oživení zlata,“ řekl britskému webu Investing.com analytik Ed Moya. Podle většiny analytiků tak možnost nakoupit zlato levněji ještě chvíli vydrží.
Připomínají výrok šéfa Fedu Jerome Powella, že inflace tažená cenami energií je nyní jednou z největších obav centrální banky.
PSALI JSME: O ceně zlata dnes rozhodují centrální banky
A cena ropy si minulý týden sáhla na víc než roční maximum. Šance, že prudce rostoucí náklady na energie proniknou až do jádrové inflace, je stále otevřenější.
Když k tomu připočtete i růst americké ekonomiky, která stále nehodlá přibrzdit, je v pořadí už dvanácté zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce velmi pravděpodobné, což ze sázek na růst ceny zlata dělá vyhozené peníze. Pokud se spekulanti nebudou utěšovat obvyklým klišé, že i prodělek je kšeft.
Všechny zmíněné turbulence se na tuzemském trhu navzdory silnému dolaru projevily poklesem ceny zlata v průměru o 1 500 korun za pouhý týden. Někdo se raduje, někdo smutní.
PSALI JSME: Bude zlato opravdu levnější?
(rek)