Zlato (oz) / USD
1 926,07
0,03 %
Jistota ve vlastních rukou
0

O ceně zlata dnes rozhodují centrální banky

Cena unce zlata se v Česku pohybuje poměrně vysoko mezi 47 a 48 tisíci korunami a žlutý kov tak potvrzuje svoji odolnost vůči všem negativním vlivům, které proti němu obvykle působí. Nejenže tvrdošíjně drží svou cenu v americké měně mezi 1 920 a 1 930 dolary za unci, ale pro tuzemské kupce ji navíc, byť jen kosmeticky, upravuje i oslabující česká koruna.

Zlato může dál překonávat výkon dolaru, pokud akciové trhy začnou oslabovat, protože postoj Fedu si vybírá daň na ekonomické aktivitě. Ilustrační foto: iStock

V pátek zlato navzdory tlaku silnějšího amerického dolaru a rekordních výnosů amerických vládních dluhopisů zdražilo. Podle všech dosavadních zvyklostí by to mělo být naopak, ale není.

Způsobuje to zřejmě určitý zmatek v proudech úvah investorů, kteří hodnotí rozhodnutí hlavních centrálních bank držet vysoké úrokové sazby jako příležitost angažovat se, pokud jde o bezpečné investice, v amerických vládních dluhopisech místo ve zlatě.

Na druhé straně ale jiné centrální banky následované drobnými investory už druhý rok skupují takové množství zlata, že právě jejich poptávka stále drží ceny lesklého kovu na současných výšinách a nezdá se, že by se na tom mělo v dohledné době něco změnit. Tak jednoduchá ta rovnice ovšem není.

PSALI JSME: Cenu zlata dnes diktují centrální banky

„Trhy se podívaly na centrální banky a řekly si, že zvyšování úrokových sazeb se nezastavuje proto, že je poražena inflace, nýbrž proto, že se obávají zastavení globálního růstu,“ řekl agentuře Reuters Ilya Spivak, vedoucí globálního makroekonomického oddělení ve společnosti Tastylive. „Existuje velmi silný pocit, že globální růst nemá nohy, na které by se měl postavit.”

George Milling-Stanley, hlavní zlatý stratég fondů State Street Global Advisors, v rozhovoru pro Kitco News Spivakova slova nepřímo podpořil: „Zlato může dál překonávat výkon dolaru, pokud akciové trhy začnou oslabovat, protože postoj Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) si vybírá daň na ekonomické aktivitě.“

Že úrokové sazby zůstanou vyšší déle, podle něj nepředstavuje pro zlato významnou hrozbu, protože Fed poskytuje americkému dolaru jen málo nových impulsů. Otázka, kam s investicemi, se tak rozevírá jako krejčovské nůžky. Dnes je jim ještě dobře, ale co s nimi zítra, když globální akcie zaznamenaly nejhorší týden za celý měsíc.

PSALI JSME: V souboji s dolarem zřejmě bude mít navrch zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato