Zlato (oz) / USD
2 380,41
1,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Z Česka se víc zlata vyváží, než dováží

Z Česka se stala exportní země. Aniž by v zemi fungoval jakýkoli zlatý důl, v prvním čtvrtletí se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dovezly 703 kilogramy a vyvezla se více než tuna zlata.

Aniž by v Česku fungoval jakýkoli zlatý důl, v prvním čtvrtletí se podle dat Českého statistického úřadu dovezly do země 703 kilogramy „žlutého kovu“ a současně se vyvezla více než tuna zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

Bilanci ovlivnil především březen, kdy se importovalo 173 kilogramů zlata a exportovalo 616 kilogramů. Pikantní je, že dovezených 173 kilogramů zlata bylo ČSÚ oceněno na 250 milionů korun, vyvezených 616 kilogramů rovněž na 250 milionů korun.

Podle těchto čísel by se zdálo, že Češi do zlata v prvním čtvrtletí vůbec neinvestovali, ale nemusí to být tak úplně pravda, i když je nemožné to přesně zjistit. „Kombinovaná nomenklatura konkrétně zlatých investičních slitků není v Celním sazebníku EU a její určení je složitější,“ napsala nám vedoucí tiskového oddělení a mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

„Zaleží vždy na formě zpracování a složení zlata. Nejspíš bývá zařazováno do kapitoly – ostatní netepané formy – ale pro podrobnější zařazení je třeba se obrátit na naše specialisty a sdělit jim i podrobné složení deklarovaného předmětu,“ dodala mluvčí.

Obracet se na specialisty je ovšem administrativně zdlouhavá procedura, ale podle našeho odhadu by zřejmě mělo jít o kategorii netepaného zlata, kterého se letos měsíčně dováží v průměru 40 kilogramů.

PSALI JSME: Zlato za ceny Českého statistického úřadu by šlo na dračku

Tomu by odpovídala i deklarované cena kolem 1,7 milionu korun za kilogram. Další indicií je, že toto zlato je téměř výhradně dováženo ze Švýcarska, Rakouska nebo Německa, tedy ze zemí, jež ekonomicky nebo i přímo mají s produkcí zlata něco společného.

Za úvahu stojí, že v této kategorii bylo za čtvrtletí dovezeno 118 kilogramů pravděpodobně investičního zlata, ale vyvezeno bylo neuvěřitelných 550 kilogramů. Ještě víc šokuje statistická hodnota zlata dle ČSÚ.

Dovoz oceněn na 196 milionů korun, ale hodnotu pětinásobného množství exportovaného zlata úřad bez uzardění vyčíslil na 236 milionů korun, tedy kilogram zlata za 429 tisíc korun, za čtvrtinu aktuální tržní ceny.

Na dotaz, jak je to možné, nám Generální ředitelství cel rychle odpovědělo: „Obraťte se prosím o upřesnění na ČSÚ, protože celní správa je správcem dat týkajících se pouze dovozu a vývozu ze třetích zemí, nikoli ze členských států Evropské unie.“

PSALI JSME: Letošní dovoz zlata do Česka mírně v kladných číslech

Neveřejná data o pohybu zlata přes hranice Evropské unie, která nám celní správa i bez vyžádání poslala, žádné cenové anomálie nevykazují. Cena u vývozu i dovozu je vždy tržní.

Odpověď ČSÚ na stejnou otázku byla následující: „Po konzultaci s kolegy z věcně příslušného odboru ČSÚ vás ohledně zatřiďování konkrétního zboží do celního sazebníku musím odkázat na Generální ředitelství cel, do jehož kompetence toto patří. ČSÚ zařazování do kombinované nomenklatury neprovádí.“

Reakce statistického úřadu je v Česku typická. Dává i jasnou odpověď na otázku, zda pohádka O kohoutkovi a slepičce má norský nebo český původ.

PSALI JSME: Vysoká cena loni zabrzdila dovoz zlata do Česka

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato