Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Wells Fargo: Cílové rozpětí pro cenu zlata je 1 900 až 2 000 dolarů

Zlato, o němž se říká, že zajišťuje proti inflaci, v roce 2022 celosvětová vrtkavost trhů nijak nešetřila. Podle deníku The Wall Street Journal byl drahý kov na trajektorii zaznamenat dva po sobě jdoucí roky bez zisku, což se naposledy stalo v roce 2015. Podle americké banky Wells Fargo má zlato svá pozitiva, ale cenu loni ovlivňovala spíš jeho negativa.

Vzestup dolaru v roce 2022 na 20leté maximum byl největším nepřítelem zlata, ale následný obrat k nižší hodnotě dolaru v roce 2023, který očekáváme, by měl tlak na zlato uvolnit, píše expertíza Wells Fargo. Ilustrační foto: iStock

Někteří odborníci se však domnívají, že vyhlídky na rok 2023 by mohly být lepší, pokud by například došlo k „mírné recesi a slabším ziskům“, což by bylo pro zlato pozitivní, jak praví výhled Světové rady pro zlato (WGC) na rok 2023. Podle WGC si zlato obvykle vede dobře během recese a přineslo kladné výnosy v pěti z posledních sedmi recesí. A recese se všeobecně očekává.

„Na druhou stranu, měkké přistání ekonomiky, pokud by se vyhnula recesi, by mohlo být pro zlato škodlivé a investoři by těžili z jiných aktiv,“ dodala jedním dechem prognóza WGC. Nastolená otázka tedy zní: Jak hluboká bude recese.

Analytici finančního giganta Citigroup tento názor potvrdili, když uvedli, že vysoká rizika globální recese by mohla zvýšit příliv peněz do zlatých fondů, „s cenami, které mohou do poloviny roku 2023 vyskočit v průměru na víc než 1 900 dolarů (za unci),“ jak cituje The Wall Street Journal.

PSALI JSME: Frank Holmes: Zlato bylo nejoblíbenějším aktivem roku 2022

Někteří odborníci, jako je Juerg Kiener, výkonný a investiční ředitel Swiss Asia Capital, nebo Frank Holmes, šéf U.S. Global Investors, jsou ještě optimističtější a předpovídají, že cena zlata by mohla v roce 2023 vyšplhat až na 4 000 dolarů za unci, protože obavy z recese a zmírnění tempa růstu úrokových sazeb by mohly atraktivitu zlata zvýšit, míní ekonomický portál CNBC.

„Zlato si prozatím drží zisky, obchoduje se kolem 1 800 dolarů, což je úroveň, kolem které se pohybuje v průběhu prosince,“ řekl webu Nasdaq.com analytik trhu makléřské firmy OANDA Craig Erlam.

„Zdá se, že obchodníci se zlatem, stejně jako my ostatní, mají představu o tom, co americká centrální banka (Fed) udělá na začátku příštího roku, ale drží se zpátky, protože se to úplně neslučuje s dosavadním jestřábím příběhem Fedu,“ dodavá Erlam.

PSALI JSME: Nejlepší a nejhorší scénář pro zlato v roce 2023

Ten také očekává, že Fed přestane tlačit na skokový růst úrokových sazeb. „Trpělivost může být v tomto případě klíčová, když s ubývající dynamikou možné krize roste vyhlídka na nápravu.“ Podobný názor vyjádřila i podle tržní kapitalizace druhá největší banka světa.

Stratégové z Wells Fargo se také snaží být v sektoru drahých kovů, který zahrnuje i zlato, neutrální. „Naše cílové rozpětí pro rok 2023 je 1 900 až 2 000 dolarů… Upozorňujeme však investory, aby nebyli příliš agresivní vůči zlatu, dokud neukáže lepší cenovou relaci.“

„Zlato má pozitiva, ale jeho negativa už nějakou dobu řídí cenu. Vzestup dolaru v roce 2022 na 20leté maximum byl největším nepřítelem zlata, ale následný obrat k nižší hodnotě dolaru v roce 2023, který očekáváme, by měl tlak na zlato uvolnit,“ vybírá z expertízy Wells Fargo server FXStreet.

PSALI JSME: Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

(rek)