Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Nejlepší a nejhorší scénář pro zlato v roce 2023

Nejlepší scénář pro zlato v roce 2023 předpokládá zpomalení světové ekonomické aktivity a konec růstu úrokových sazeb kvůli poklesu obav z inflace. Pokud se americká ekonomika dostane do recese a inflace bude zpomalovat, rostoucí míra nezaměstnanosti postaví americkou centrální banku (Fed) do obtížné pozice. Mohlo by být už neudržitelné dál zvyšovat úrokové sazby. Holubičí posun ze strany Fedu by pak oslabil dolar a vyhnal cenu zlata výš.

Nejlepší scénář pro zlato v roce 2023 předpokládá zpomalení světové ekonomické aktivity a konec růstu úrokových sazeb kvůli poklesu obav z inflace. Ilustrační foto: iStock

„Také konec covidových restrikcí v Číně může mít pozitivní dopad na fyzickou poptávku po klenotnickém zlatě. Pokud se čínský i americký katalyzátor zhmotní, cena zlata by mohla vzrůst nejméně o 10 % na přibližně 2000 dolarů za troyskou unci,“ doplňuje expert serveru Capital.com Piero Cingari.

„Pokud by došlo k celosvětové recesi a dlouhodobé inflaci, centrální banky by zastavily zpřísnění měnové politiky a cena zlata by mohla prudce vystřelit, protože investoři by pak opustili dluhopisy, akcie a měny současně. Podobný extrémní scénář se odehrál v 70. letech. Opět by zlato bylo považováno za „jediné aktivum ve městě“ a mohlo by překročit své historické maximum 2 075 dolarů za unci.“

PSALI JSME: Zlato za 4 000 dolarů? Analytici se v názorech rozcházejí

Opačný scénář pro zlato v roce 2023 by nastal, pokud se inflace stane těžko porazitelnou bestií, ale ekonomika se bude držet poměrně dobře navzdory přísnějším finančním podmínkám, napjatému trhu práce a zvýšení úrokových sazeb nad očekávání trhu. To by vedlo k tlaku na snižování ceny zlata, protože investoři budou dolar vnímat jako nejlepší zajištění inflace.

„Nástup recese v příštím roce však může zmírnit dopad vysokých úrokových sazeb v USA, což naznačuje, že zlato může trpět méně než při výprodeji v roce 2022. Celkově vzato, v ponurém scénáři s jestřábím Fedem a zpomalením v USA, by se zlato mohlo v průměru pohybovat nejhůře kolem 1 675-1 700 dolarů za unci,“ spekuluje analytik a profesor ekonomie boloňské univerzity Cingari.

PSALI JSME: Bitcoin za 5 000 dolarů, zlato za 2 250 dolarů už příští rok?

Po bouřlivém letošním roce se všeobecně předpokládá, že cena zlata bude těžit z ekonomického zpomalení v roce následujícím, což může způsobit, že centrální banky zmírní růst úrokových sazeb. Slabší americký dolar a oživení v Číně by pak byly pro zlato podporou. V růstovém scénáři může zlato v roce 2023 získat deset procent.

Pokud však globální centrální banky dál přitvrdí a vyhnou se recesi, zlato by porážely vyšší úrokové výnosy a silnější americký dolar. Aby zlato v roce 2023 překonalo rekordní maximum 2 075 dolarů za unci, musel by Fed kvůli vážné recesi provést holubičí obrat, a to navzdory tomu, že inflace zůstane vysoká. V takovém případě by bylo možné považovat zlato za nejlepší zajištění proti stagflaci.

PSALI JSME: Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

(rek)