Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Frank Holmes: Zlato bylo nejoblíbenějším aktivem roku 2022

Je zajímavé, kolik významných světových investorů se zabývá prognózou experta Saxo Bank Ole Hansena ohledně ceny zlata v příštím roce. Respektovaný analytik ve svém výhledu na rok 2023 uvedl, že zlato by mohlo atakovat 3 000 dolarů za unci, jakmile si trh uvědomí, že inflace bude dlouho vysoká i přes historicky nejagresivnější zdražení peněz. Svoji prognózu ovšem zařadil do seriálu hodně nadsazených šokujících předpovědí, které Saxo Bank každý rok vydává.

Žlutý kov byl jedním z nejlepších aktiv roku 2022, poklesl pouze o 1,5 procenta, ve srovnání se ztrátou více než 19 procent u S&P 500 a zhruba 10% ztrátou u amerických vládních dluhopisů. Ilustrační foto: iStock

Nejnověji se k Hansenově prognóze na svém webu připojil boss miliardového fondu U.S. Global Investors Frank Holmes. „Věřím, že je to možné. Kov by mohl dosáhnout i 4000 dolarů, což je cena, kterou předpovídám od roku 2020. Technicky vzato, zlato se připravuje na monstrózní jízdu. Jeho 50denní klouzavý průměr se dostal nad 100denní, zatímco samotné zlato se obchoduje nad svým 200denním průměrem.“

„Inflace zůstává tvrdošíjně vysoká a americký dolar je na ústupu. Zdá se, že recese je téměř zaručená, přičemž výnosová křivka je nejhorší za víc než 40 let. A co je nejdůležitější, centrální banky se toho kovu nemohou nabažit. Ve třetím čtvrtletí činily oficiální čisté nákupy zlata přibližně 400 tun, přibližně 20 miliard dolarů, nejvíc za půl století,“ dodává Holmes.

PSALI JSME: Saxo Bank: Centrální banky nezvládnou inflaci a zlato vystřelí na 3 000 USD

Připomíná také, že spalující inflace letos připomíná podobně vysoké spotřebitelské ceny ze 70. let. „Jaké investice tedy během té dekády fungovaly?“ ptá se. „Možná vás nepřekvapí, že zlato bylo v 70. letech nejlepším aktivem. Kov se dostal z 35 dolarů za unci na začátku dekády až na 850 dolarů v roce 1980. Investoři hledali tvrdé aktivum, které by mohlo jít s inflací a udržet hodnotu v průběhu času, a zlato tomu odpovídalo,“ odpovídá na svou otázku.

A vyvstává další: Obstojí tato teze i dnes? „V tomto století zlato překonalo index S&P 500 trojnásobně. Není to špatné na barbarskou relikvii, která nevytváří žádný příjem,“ poznamenává Holmes. V přesných číslech akciový index S&P 500 od roku 2000 vydělal 178 procent, zatímco zlato od počátku našeho století získalo 530 procent.

PSALI JSME: Bude to rok už 2023, kdy zlato dosáhne 3 000 dolarů za unci?

Ať si to rozeberete jakkoli, rok 2022 byl turbulentním rokem, od ruského přepadení Ukrajiny přes historickou inflaci a velké zvýšení úrokových sazeb až po četná selhání digitálních aktiv. To mělo dalekosáhlé důsledky pro svět financí, které se jistě přenesou do příštího roku.

„Přes to všechno se zlatu podařilo pomoci investorům omezit jejich ztráty. Žlutý kov byl jedním z nejlepších aktiv roku 2022, poklesl pouze o 1,5 procenta, ve srovnání se ztrátou více než 19 procent u S&P 500 a zhruba 10% ztrátou u amerických vládních dluhopisů,“ konstatuje muž spravující akcie za čtyři miliardy dolarů hlavně v leteckých společnostech, námořní dopravě, luxusním zboží a také těžbě zlata.

PSALI JSME: Nejlepší a nejhorší scénář pro zlato v roce 2023

(rek)