Zlato (oz) / USD
1 773,06
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
39 892,75
0,00 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Zlato
Významné banky se chystají opustit Londýnskou burzu kovů

Skupina bank, která v roce 2017 spolupracovala s Londýnskou burzou kovů (London Metal Exchange, LME) na zavedení futures kontraktů na zlato a stříbro, se chystá projekt opustit poté, co se očekávané objemy nenaplnily, sdělily agentuře Reuters tři zdroje, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny.

Na LME se s kontrakty neobchodovalo od poloviny roku 2020. Obchodování v Londýně tak pravděpodobně nakonec přejde na burzu, protože to chtějí regulační orgány. Ilustrační foto: LME

Takový krok by ukončil snahu LME, která dominuje obchodování s průmyslovými kovy, získat část londýnského trhu se zlatem, který je největší na světě a na kterém se loni vyměnilo zlato v hodnotě přibližně 17 bilionů amerických dolarů.

„LME uvedla kontrakty na trh s partnery, mezi něž patří Goldman Sachs a Morgan Stanley, kteří se dohodli, že budou podporovat obchodování s nimi výměnou za 50 procent získaných příjmů,“ napsala agentura.

Partneři projektu doufali, že zpřísňující se regulace přiměje obchodování se zlatem v Londýně k přesunu z mimoburzovních obchodů mezi bankami a makléři na burzy, které regulační orgány považují za bezpečnější a transparentnější.

PSALI JSME: JPMorgan nemiluje zlato, ale rekordně na něm vydělala

Největší obchodníci, mezi něž patří JPMorgan a HSBC, se však kontraktům vyhýbali a poté, co Societe Generale, jeden z partnerů LME, v roce 2019 uzavřel většinu svých komoditních obchodů, se obchodování zmenšilo na nulu.

Dohoda s partnery byla výkonného ředitele LME Matta Chamberlaina uzavřena na počáteční dobu pěti let: „Je velmi pravděpodobné, že (partneři) se rozhodnou po roce 2022 nepokračovat.“

Tři zdroje z bank, které jsou partnery LME, uvedly, že se v nadcházejících měsících sejdou. Dva uvedly, že pokud by se nic nezměnilo, stáhly by se. Třetí uvedl, že je jasné, že smlouvy nebyly úspěšné a dohoda s LME visí ve vzduchu.

„Nebyl tu nikdo, kdo by měl zájem smlouvy udržet,“ řekl agentuře jeden ze zdrojů a dodal, že jeho banka platila několik set tisíc dolarů ročně za udržení kontraktů a měla pro ně zablokované miliony ve fondu pro případ selhání.

PSALI JSME: Obchodník bez výčitek svědomí

Dalšími partnery LME jsou ICBC Standard, Natixis , proprietární obchodník OSTC a Světová rada pro zlato (WGC). Globální šéf WGC pro strukturu trhu a inovace Mike Oswin v prohlášení uvedl, že „podporuje LME a bude i nadále spolupracovat napříč celým odvětvím na podobných iniciativách“.

Přestože kontrakty na zlato a stříbro měly pozitivní začátek, když se v září 2017 na Londýnské burze kovů zobchodovalo 14,3 milionu uncí zlata v hodnotě přibližně 20 miliard dolarů a 121 milionů uncí stříbra v hodnotě přibližně dvou miliard dolarů, aktivita poté začala klesat.

V letech 2019 a 2020 rally cen zlata vyhnala obchodování v Londýně a na newyorské burze Comex na rekordní úroveň, přičemž v březnu 2020 na každém z těchto míst změnila majitele přibližně miliarda uncí zlata. Na LME se s kontrakty neobchodovalo od poloviny roku 2020. Obchodování v Londýně tak pravděpodobně nakonec přejde na burzu, protože to chtějí regulační orgány.

PSALI JSME: Šéf londýnské LME Garry Jones odstoupil ze všech funkcí

(luk)