Zlato (oz) / USD
1 844,15
0,19 %
Zlato (oz) / CZK
39 411,12
0,07 %
EUR / USD
1,13
0,00 %
USD / CZK
21,37
0,11 %
Zlato
Obchodník bez výčitek svědomí

Bankovní dům Société Générale nasadil do svých obchodů s průmyslovými i vzácnými kovy včetně zlata na burze London Metal Exchange (LME) nového obchodníka. Určitě ho nebude bolet hlava, že má moc práce, ani trápit výčitky svědomí, že dobře míněná rada prostě nevyšla. Francouzská banka představila robota, který se může zapojit do chatu klientů s obchodníky […]

SG Bot zcela nenahrazuje živé obchodníky, ale osvobozuje je od čas zabírajících malých obchodů. Foto: iStock

Bankovní dům Société Générale nasadil do svých obchodů s průmyslovými i vzácnými kovy včetně zlata na burze London Metal Exchange (LME) nového obchodníka. Určitě ho nebude bolet hlava, že má moc práce, ani trápit výčitky svědomí, že dobře míněná rada prostě nevyšla.

Francouzská banka představila robota, který se může zapojit do chatu klientů s obchodníky a provádět jednoduché obchody, aniž by u toho musel být licencovaný obchodník trhu.

Robot, který se jmenuje SG Bot, zcela nenahrazuje živé obchodníky, ale osvobozuje je od čas zabírajících malých obchodů. Alespoň tak ho představil Azeem Malik, šéf eCommerce Société Générale.

„Když máte neklid na trhu – a kovy jsou volatilní po celý letošní rok – všichni zákazníci volají naráz. V tom by měl robot pomoci. Může přijímat obchodní žádosti od klientů prostřednictvím chatu, poskytovat cenové nabídky a realizovat obchody,“ řekl Malik agentuře Bloomberg.

Robot na parketu? Ne!

Pro SG Bot se Malik rozhodl okamžitě, jakmile se o něm dozvěděl. Líbilo se mu, že dokáže přijímat pokyny v textové podobě a provádět obchody bez jakékoli účasti živé osoby. „Pro klienta, to znamená rychlejší aktualizaci ceny, úsporu času, protože nemusí zjišťovat, kdo nakupuje a kdo prodává a za kolik, a taky zda není jeho makléř právě na obědě nebo na večírku či v hospůdce nebo nočním klubu londýnské čtvrti Mayfair,“ doplnil Malik.

Prozatím je však oblast obchodování SG Bota relativně omezená: umí pochopit jen určitou formulaci instrukcí a provádí pouze jednoduché menší obchody. „Představí jednou Société Générale robota, který dokáže zcela nahradit lidského obchodníka na parketu LME, poslední baště tradičního živého parketu v Evropě?“ zeptala se agentura Bloomberg. „Myslím, že ne,“ odpověděl Malik.

(rek)