Zlato (oz) / USD
1 981,85
0,19 %
Jistota ve vlastních rukou
0

JPMorgan nemiluje zlato, ale rekordně na něm vydělala

Největší americká banka JPMorgan v letošním roce vydělala už rekordní miliardu dolarů z obchodování, skladování a financování drahých kovů, což výrazně překonává konkurenční banky, prozradily agentuře Reuters dva zdroje obeznámené s touto záležitostí.

Data z burzy Comex, ukazují, že klienti JPMorgan tvořili třetinu veškerého obchodu se zlatými cihlami v říjnu a víc než dvě pětiny v červnu. Foto: Shutterstock

Koronavirus vytvořil bonanzu pro investiční banky obchodující se zlatem, stříbrem a jinými drahými kovy tím, že spustil masivní nákupy investorů a narušil normální fungování trhu. A JPMorgan v tom dominovala a zvyšovala svůj podíl na tomto trhu.

Přitom je JPMorgan nepřítelem zlata, které svým klientům na rozdíl od bitcoinu nedopručuje. Naposledy včera skupina analytiků JPMorgan ve zprávě zveřejněné v pátek serverem The Block vychvalovala příliv peněz do bitcoinového fondu Grayscale ze zlatých burzovních fondů: „…někteří investoři, kteří dříve investovali do zlatých ETF, jako jsou rodinné kanceláře (poradenské společnosti, které správu majetku outsourcují), mohou považovat bitcoin za alternativu ke zlatu,“ nabádá klienty.

„Příliv do fondu je vedle dění na trhu se zlatem zarážející,“ uvádí banka s tím, že do Grayscale přišla ve třetím čtvrtletí už miliarda dolarů. Navzdory tomu, že její komoditní divize je na dobré cestě, aby letos vydělala víc než 1,5 miliardy dolarů a mohla tak vyzvat obrovského fandu zlata banku Goldman Sachs k boji o získání titulu za nejvyšší příjem ze zlatých obchodů, uvedly zdroje Reuters.

„Jednotlivé investiční banky zřídka v posledních letech vydělaly na komoditách víc než miliardu dolarů a žádná z nich nikdy předtím nevydělala víc než 600 milionů na drahých kovech za rok,“ uvedl George Kuznetsov z poradenské společnosti McKinsey CIB Insights.

Licoměrná JPMorgan

JPMorgan je v samém srdci globálního trhu s drahými kovy a její aktivity zahrnují obchodování od fyzických zlatých cihel po deriváty, od provozování trezorů v USA po clearingové obchody v Londýně, největším obchodním centru se zlatem na světě. K tomu se přidávají zisky vydělané na futures na burze Comex v New Yorku, kde problémy s dodávkami zlata na začátku roku nahrály těm, kteří mají přístup k fyzickému zlatu.

Data z burzy Comex, ukazují, že klienti JPMorgan tvořili třetinu veškerého obchodu se zlatými cihlami v říjnu a víc než dvě pětiny v červnu. Proč? JPMorgan stejně jako ostatní velké banky dokázala získat a odeslat kov levně a ve velkém množství, když ostatní menší obchodníci nemohli, uvedly zdroje Reuters.

Neočekávané příjmy pravděpodobně ustanou, až se obchodování na Comexu vrátí k běžným časům, ale vysoké ceny zlata a zájem investorů znamenají, že tento obchod zůstane ziskový: „…rok 2020 zůstane mimořádným rokem,“ dodal Kuznetsov.

(rek)

Další z kategorie Zlato