Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Šéf londýnské LME Garry Jones odstoupil ze všech funkcí

Nižší objemy obchodů a chybějící strategie vedla podle zdrojů agentury Reuters k okamžité rezignaci generálního ředitele London Metal Exchange (LME) Garry Jonese, který byl ve funkci tři roky. LME se k důvodům odmítla vyjádřit. Jones bez udání důvodů rezignoval i z vedení mateřské firmy Hong Kong Exchanges and Clearing.

Generální ředitel London LME Garry Jones byl ve funkci tři roky. Reprofoto: world-exchanges.org
Generální ředitel London LME Garry Jones byl ve funkci tři roky. Reprofoto: world-exchanges.org

Hongkongská firma za londýnskou LME, největší a nejstarší kovovou burzu světa (založena před 140 lety) v roce 2012 zaplatila 2,2 miliardy amerických dolarů. Objemy obchodů LME v roce 2016 ale klesly o 7,7 procenta po poklesu o 4,3 procenta v roce 2015. „V obchodech s mědí došlo k poklesu o 5,6 procenta, zatímco konkurenční burza CME ze Spojených států obchody navýšila o 26,7 procenta. Důvodem mohlo být jednodušší a levnější obchodování,“ dodává Reuters.

Garry Jones sice měl 30 let zkušeností v oblasti cenných papírů a finančních služeb, ale omezené znalosti obchodování s kovy.  Na začátku roku 2015 zvýšil objem poplatků za obchodování v průměru o 31 procent. Následoval úprk obchodníků k mimoburzovním obchodům, kde si účastníci vyjednávali podmínky přímo mezi sebou.

Zvýšili poplatky a nedali nic na oplátku

Klesající trend obchodů byl loni podpořen i ekonomickou situací a snížením poptávky v Číně, která je největším spotřebitelem průmyslových kovů. Utlumená aktivita pak vedla k exodu investorů na jiné trhy s vyšším výnosovým potenciálem. Část současných problémů zapříčinila i snaha LME proniknout do jiných trhů, například se zlatem, jež ovládají již dobře zavedené burzy v Šanghaji a New Yorku.

Naopak invaze soupeřů, jako je například Shanghai Futures Exchange a CME znamenala pro LME snížení obchodního podílu, například s mědí, na 60 z původních 80 procent v roce 2008. Celosvětově se na účtech LME zobchodovalo 71 procent všech burzovních transakcí s kovy. V roce 2008 to ale bylo 87 procent.

„Zvýšili poplatky a nedali nám nic na oplátku,“ prohlašují obchodníci. „Smlouvy na železnou rudu přišly tak pozdě, že nám je Singapore Exchange a Dalian Commodity Exchange vyfoukly. Místo toho nám dali prémiové smlouvy na hliník, které se však nikdy neobchodovaly,“ popsal praxi jeden z makléřů.

(rek)

Další z kategorie Lidé