Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Všechno padá – až na dolar

Uplynulý týden rozhodně skončil zklamáním pro investory do drahých kovů, akcií a bitcoinu, které s koncem týdne zaznamenaly velký pokles cen a v pondělí ráno otevřely v Asii a Evropě ještě slabší. 

Zlato má vždy tendenci klesat, když dolar roste (a naopak), přičemž ostatní drahé kovy jej následují. Ilustrační foto: iStock

Pokles zřejmě urychlily obavy trhu ve Spojených státech, že by Fed, americká centrální banka, mohl na začátku května na zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), které se má konat 3. a 4. května, „přitvrdit“, což by mohlo vést přinejlepším k minirecesi.

„Docela nám vrtá hlavou, proč byly ceny drahých kovů tak silně ovlivněny – mohli jsme spekulovat, že by tento druh negativního pohybu cen akcií mohl dokonce vést k jejich růstu,“ klade si na webu Sharpspixley.com komentátor Lawrie Williams.

Takto předpokládaný scénář pravděpodobného nadprůměrného růstu úrokových sazeb podle jeho názoru způsobil nárůst indexu amerického dolaru (USDX), který oceňuje dolar vůči ostatním světovým měnám.

Taki Tsaklanos, odborník na světové trhy s více než 15letou praxí na webu Investinghaven.com napsal, že „velkým problémem pro zlato je americký dolar. USD je silný, příliš silný, až příliš silný“. A pokud dolar v indexu ještě poroste, podle něj to „nebude pro kovy a trhy nic pěkného“.

PSALI JSME: Americký dolar posiluje, k jenu stoupl na nové 20leté maximum

Williams připomíná, že „zlato má vždy tendenci klesat, když dolar roste (a naopak), přičemž ostatní drahé kovy jej následují“. „Je to inflační „velký zlý vlk“, který způsobuje cenový chaos,“ píše komentátor a dodává, že index spotřebitelských cen (CPI) dosáhl na začátku měsíce masivního meziročního nárůstu o 8,5 procenta.

„Index cen výrobců (PPI), který možná ještě lépe odráží ceny, jež skutečně dostávají dodavatelé, ještě znepokojivějšího meziročního nárůstu o 11,2 procenta. Existují obavy, že tyto údaje mohou ještě růst, takže na zveřejnění dubnových údajů se čeká s určitým znepokojením,“ uvedl Lawrie Williams.

Tsaklanos tvrdí, že „tento pátek bude velmi důležitý den se zásadním dopadem“. Tento den bude totiž zveřejněn další významný údaj o americké inflaci, a sice index výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je Fedem preferovaný ukazatel inflace, který bývá o několik procentních bodů nižší, než CPI.

PSALI JSME: Dolar díky vyhlídkám na další zvyšování úroků v USA mírně posiluje

Poslední zveřejnění údajů o PCE ukázalo, že tento ukazatel inflace meziročně vzrostl o 6,4 procenta, ale stejně jako ostatní údaje o inflaci byl na nejvyšší úrovni za více než 40 let. „Kdyby se totiž údaje stále počítaly způsobem, jakým se počítaly před 40 lety, byly by všechny tyto údaje o inflaci ve skutečnosti mnohem vyšší,“ poznamenal Lawrie Williams.

Služba ShadowStats, která počítá údaje americké vlády tak, jak tomu bylo v minulosti, než byly zmanipulovány směrem dolů, aby se mimo jiné ospravedlnilo snížení plateb sociálního zabezpečení, uvádí, že současný index spotřebitelských cen se blíží 20 procentům – což je úroveň, která by možná více odpovídala zkušenosti člověka z ulice.

Podle Williams Fed musí znepokojovat zejména to, že když míra inflace před více než 40 lety zabloudila k dvouciferným hodnotám, lékem tehdejšího předsedy americké centrální banky Paula Volckera bylo provedení kroků, které vedly k poklesu amerických úrokových sazeb na úroveň kolem 20 procent, a tím k urychlení velmi vážné recese.

PSALI JSME: Zemřel Paul Volcker. Bankéř, který uspíšil pád železné opony a rozpad SSSR

To mělo nakonec za následek porážku inflace a nastartování americké ekonomiky na vzestupnou dráhu. „To Powell v žádném případě nemůže udělat, vzhledem k obrovským nákladům na obsluhu obrovské úrovně státního dluhu (asi 125 % HDP země), který se vytvořil v posledních několika letech a při vyšší úrovni úrokových sazeb,“ domnívá se komentátor odborného webu Sharpspixley.com.

Druh zvyšování úrokových sazeb, který má Fed k dispozici, aniž by narušil pokračující hospodářský růst USA, je podle Williamse velmi omezený, a pokud Fed v tomto ohledu usoudí špatně, může to urychlit buď recesi, pokud trhy budou jeho nevyhnutelné zvyšování sazeb považovat za příliš vysoké, nebo pokračující raketovou inflaci, pokud bude zvyšování příliš nízké.

„Jde o velmi jemné vyvažování a šance Fedu na správné rozhodnutí bychom hodnotili pravděpodobně v poměru 50:50, nebo méně. A i když se mu podaří zvyšovat sazby dostatečně pomalu, aby trhy nevystrašil, jakékoli snížení inflace bude pravděpodobně trvat nepřiměřeně dlouho – možná několik let nebo déle, než se vrátí k cílové dvouprocentní cílové hodnotě Fedu,“ uzavřel Williams.

PSALI JSME: Zlato kvůli Fedu vymazalo letošní zisk

Další z kategorie Zlato