Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Zlato
Zával ve zlatém dole v Zimbabwe zabil dva lidi a 20 uvěznil

Nejméně dva lidé přišli ve středu večer v Zimbabwe o život při závalu ve zlatém dole. Dvě desítky dalších ilegálních horníků zůstaly uvězněné pod zemí a přinejmenším jeden byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice. Informovaly o tom včera zimbabwský deník The Herald a zpravodajský portál New Zimbabwe.

Důl v Kwekwe, kde ve středu k závalu došlo, centrální úřady zavřely už v roce 2007. Místní lidé v něm ale v dobývání zlata pokračují. Foto: iStock

Fortune Mupungu – představitel úřadu civilní ochrany v okrese Kwekwe, kde se důl nachází a který leží asi 200 kilometrů jihozápadně od hlavního města Harare – podle listu The Herald sdělil, že záchranáři doposud našli dvě těla. Nyní pokračují v hledání lidí, kteří zůstali v dole uvěznění.

„Pracovali jsme v dole kolem desáté hodiny večer, když jsme z druhého konce šachty uslyšeli silný hluk. Šli jsme to prověřit a zjistili jsme, že to byl balvan, který zavalil naše kolegy,“ citoval portál New Zimbabwe jednoho z horníků, kterému se podařilo dostat ven.

Důl v Kwekwe, kde ve středu k závalu došlo, centrální úřady zavřely už v roce 2007. Místní lidé v něm ale v dobývání zlata pokračují sami ilegálně dál.

Neštěstí při takovýchto snahách nezákonně těžit zlato jsou v Zimbabwe poměrně častá. Loni v únoru například důl u města Kadoma zaplavila voda z protržené hráze. O život tehdy v zatopených šachtách přišlo více než 60 lidí.

(ČTK)