Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
V Litvě se zdesetinásobil prodej zlata

Uprostřed regionální nejistoty Litevci nakupují zlaté cihly a mince. Ve Vilniusu sídlí jediná mincovna v Pobaltí, ale ta má ve svém obchodě jen málo zlatých výrobků. Pár pozlacených andělů, mincí, ale vůbec žádné zlaté slitky. Ředitel mincovny Linas Veikalas říká, že se to často stává, protože během krize se investice do zlata jen hrnou.

Poptávka po zlatě v Litvě od konce února stoupla desetinásobně. Ilustrační foto: iStock

„Ve srovnání s loňským rokem se prodeje zlata několikanásobně zvýšily,“ říká. Hlavní vzestup následoval po začátku války na Ukrajině.

„Historicky se zlato vždy cení, když udeří krize, což je opak cenných papírů nebo dluhopisů. Jde spíš o krizový investiční nástroj. Při pohledu na celkovou situaci, při pohledu na šílenou inflaci očekáváme růst ceny zlata, což automaticky povede ke zvýšení poptávky,“ dodává Veikalas v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlasovou stanici LRT.

PSALI JSME: Němci si oblíbili polské zlato

Někteří internetoví prodejci, jako Florinus, mají zhusta vyprodáno a na zlato se čeká, jiní poskytují podobně širokou nabídku jako u nás, někteří nabízejí také zlato z italské, britské, kanadské nebo americké mincovny, a prodejci, jako Aurea Verum, považují za povinnost zveřejnit prohlášení, že švýcarské zlato nepochází z pokoutně dovezených tří tun z Ruska.

„Když začala válka, cena a poptávka po zlatě rostly doslova každou hodinu,“ potvrzuje Vytautas Jonutis, ředitel klenotnictví Premiere. Investiční zlato zmizelo z trhu. Klenotníci prý své zlaté výrobky zatím nezdražují. I když ve stavu nouze se i zlaté šperky považují za investici.

PSALI JSME: Švýcarsko vydalo absolutní embargo na ruské zlato

„Všiml jsem si, že lidé přicházejí a chtějí, aby to byl šperk a také aby to byla dobrá investice. Zákazníci jsou čím dál víc vybíravější, už neutrácejí peníze nalevo a napravo, aby si koupili cokoli,“ dodává klenotník. Za důležitý faktor považuje zákaz ruského zlata.

Erikas Daukša, obchodní ředitel společnosti Eurodata, která prodává investiční zlato a mince on-line, uvedl, že poptávka po zlatě od konce února stoupla desetinásobně. „Lidé čekali na zlato i při předobjednávkách, s čekací dobou asi měsíc nebo víc,“ říká.

PSALI JSME: Češi v květnu s nákupy zlata vyčkávali

Jeho firma v nabídce slitky má a dokonce za výhodnější cenu v eurech, než je v Česku. Podle Daukši zůstávají nejoblíbenější formou nákupu drahého kovu zlaté cihly a slitky. „Lidé investují spíš do větších vážících do sto gramů,“ řekl pro LRT.

Lotyšsko a Estonsko vlastní mincovnu nemají a jejich centrální banky si nechávají razit mince z drahých kovů v zahraničí. Není bez zajímavosti, že v Estonsku převládá prodej uncových slitků zlata americké výroby.

PSALI JSME: Válka na Ukrajině prudce zvedla poptávku po zlatě

(rek)