Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Němci si oblíbili polské zlato

Podle údajů marketingové organizace těžařů a zpracovatelů zlata World Gold Council o výkonnosti menších evropských trhů (kam patří i Česko a Polsko, pozn. aut.) byly za první čtvrtletí letošního roku prodány v této části světa 8,4 tuny zlata, což je nárůst o tři procenta ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku, ale zároveň nárůst o celých 44 procent ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2021.

V Polsku lze anonymně nakoupit zlato do 15 000 eur, v Česku žádné takové limity nejsou a investice do zlata nepodléhá žádné ohlašovací ani daňové povinnosti. Ilustrační foto: iStock

Server Warsaw Business Journal ale prognózuje: „Stále můžeme očekávat pokračování silné poptávky po zlatě, zejména ve střední a východní Evropě.“ Svědčí o tom i naše statistické údaje. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v prvním čtvrtletí do Česka dovezeno 3,5 tuny zlata, zatímco v minulém roce to za první čtvrtletí byly jen 2,2 tuny.

Česká mincovna data o prodeji zlata nezveřejňuje, ale polská státní mincovna (Mennica Polska) oznámila v posledních týdnech zvýšený zájem německých občanů o její produkty. Je to vidět zejména v západním Polsku a také v hlavním městě.

„Německé občany jistě zvýhodňuje nízký směnný kurz zlotého, ale důležitější jsou další předpisy týkající se ohlašování transakcí příslušným úřadům včetně finančních. V Německu se musí vyšší nákupy zlata ohlašovat už několik let, aktuálně transakce nad 2 000 eur, ale v Polsku lze anonymně nakoupit zlato do 15 000 eur,“ konstatuje varšavský web.

PSALI JSME: Němci se bojí inflace. Jejich zájem o zlato se letos ještě zvýšil

I zde je třeba připomenout, že v Česku žádné takové limity nejsou a investice do zlata nepodléhá žádné ohlašovací ani daňové povinnosti. V Polsku jsou nyní nejžádanější zlaté mince a zlaté slitky střední velikosti, které lze snadno uplatnit po celém světě, samozřejmě včetně Německa.

„Všeobecně i nadále zaznamenáváme vysokou poptávku po zlatých produktech. V Polsku je to jistě důsledek větší zákaznické základny, protože zlato u nás za poslední 2-3 roky stouplo v oblibě. Letos pravděpodobně překonáme i národní rekord z loňska, kdy jsme prodali 14 tun zlata,“ uvedl prezident polské státní mincovny Jaroslaw Zolędowski.

V Česku to bylo podle statistiky ČSÚ za stejné období 5,5 tuny zlata.

PSALI JSME: Fronty na zlato v Německu

(rek)

Další z kategorie Zlato