
Server Warsaw Business Journal ale prognózuje: „Stále můžeme očekávat pokračování silné poptávky po zlatě, zejména ve střední a východní Evropě.“ Svědčí o tom i naše statistické údaje. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo v prvním čtvrtletí do Česka dovezeno 3,5 tuny zlata, zatímco v minulém roce to za první čtvrtletí byly jen 2,2 tuny.
Česká mincovna data o prodeji zlata nezveřejňuje, ale polská státní mincovna (Mennica Polska) oznámila v posledních týdnech zvýšený zájem německých občanů o její produkty. Je to vidět zejména v západním Polsku a také v hlavním městě.
„Německé občany jistě zvýhodňuje nízký směnný kurz zlotého, ale důležitější jsou další předpisy týkající se ohlašování transakcí příslušným úřadům včetně finančních. V Německu se musí vyšší nákupy zlata ohlašovat už několik let, aktuálně transakce nad 2 000 eur, ale v Polsku lze anonymně nakoupit zlato do 15 000 eur,“ konstatuje varšavský web.
PSALI JSME: Němci se bojí inflace. Jejich zájem o zlato se letos ještě zvýšil
I zde je třeba připomenout, že v Česku žádné takové limity nejsou a investice do zlata nepodléhá žádné ohlašovací ani daňové povinnosti. V Polsku jsou nyní nejžádanější zlaté mince a zlaté slitky střední velikosti, které lze snadno uplatnit po celém světě, samozřejmě včetně Německa.
„Všeobecně i nadále zaznamenáváme vysokou poptávku po zlatých produktech. V Polsku je to jistě důsledek větší zákaznické základny, protože zlato u nás za poslední 2-3 roky stouplo v oblibě. Letos pravděpodobně překonáme i národní rekord z loňska, kdy jsme prodali 14 tun zlata,“ uvedl prezident polské státní mincovny Jaroslaw Zolędowski.
V Česku to bylo podle statistiky ČSÚ za stejné období 5,5 tuny zlata.
PSALI JSME: Fronty na zlato v Německu
(rek)