Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Analytik Ross Norman: Zlato čelí docela silnému protivětru

Výlet zlata nad hranici 1 900 dolarů za troyskou unci se ukázal jako krátkodobý, konstatovali na závěr minulého týdne ekonomové německé Commerzbank. Zlato, jak uvedli ve své zprávě, zaznamenalo třetí týdenní ztrátu v řadě.

Zlato čelí docela silnému protivětru, nehledě na vážnou inflaci, jak ze strany dolarového indexu, tak ze strany desetiletých amerických státních dluhopisů, říká nezávislý analytik Ross Norman. Ilustrační foto: Shutterstock

„Výnosy dluhopisů jsou pravděpodobně hlavním faktorem, který zatěžuje cenu zlata. Vzhledem k tomu, že se tržní inflační očekávání nezměnila, reálné úrokové sazby podobně znatelně vzrostly. Tím se zlato jako alternativní investice stalo méně atraktivní,“ citoval ze zprávy Commerzbank odborný server FX Street.

Spotové zlato, jak informovala agentura Reuters, vzrostlo v pátek o 0,3 procenta na 1 881,95 dolarů za unci, ale za celý týden pokleslo o 0,8 procenta. Futures na americké zlato vzrostly o 0,4 procenta na 1 883,50 USD. Podle odborníků je to proto, že investory znepokojují vyhlídky na agresivní zvyšování sazeb ze strany americké centrální banky (Fed).

Mírný pokles dolaru nicméně pomohl drahému kovu k dennímu růstu. Dolarový index oslabil o 0,4 procenta poté, co dosáhl nového dvacetiletého maxima, což zlevnilo zlato pro držitele jiných měn. Americká měna však směřovala k pátému týdennímu zisku, zatímco referenční výnosy amerických státních dluhopisů se držely poblíž klíčové tříprocentní úrovně.

PSALI JSME: Commerzbank: Zlato bude zvýšení sazeb Fedu ignorovat

„Zlato čelí docela silnému protivětru, nehledě na vážnou inflaci, jak ze strany dolarového indexu, který se dostal na několikadenní maxima, tak ze strany desetiletých amerických státních dluhopisů, které se vrátily nad úroveň tři procenta,“ uvedl pro Reuters nezávislý analytik Ross Norman. Nižší cena zlata je ale v každém případě dobrou zprávou pro investory, zejména ty menší.

Podle Han Tana, hlavního tržního analytika společnosti Exinity, zlato minulý týden „nedokázalo využít méně jestřábího poselství šéfa Fedu Powella, než se očekávalo, přičemž býci si byli vědomi, že sazby v USA se tak jako tak zvýší“. Americký Federální rezervní systém ve středu zvýšil svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu, což je nejvíce za posledních 22 let.

Evropské akcie od pondělí do pátku zamířily k nejhoršímu týdnu za poslední dva měsíce, protože investoři očekávají, že k omezení inflace bude zapotřebí většího zvýšení úrokových sazeb. Zatímco zlato je vnímáno jako pojistka proti inflaci, vyšší americké úrokové sazby zvyšují náklady tzv. obětované příležitosti držby zlata s nulovým výnosem.

PSALI JSME: Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí 2022 rostla

(luk)