Zlato (oz) / USD
1 924,37
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tvrdošíjný dolar nám zdražuje zlato

Dolar sráží českou měnu tam, kde se dlouho pohybovala až do jara roku 2020, což je už 3,5 roku. Pak nastaly měnové čáry máry České národní banky, které z koruny udělaly turbulentní měnu, jež posilovala víc než americký dolar.

Tvrdošíjný dolar zdražuje Čechům zlato. Ilustrační foto: iStock

Jak dokládají data ekonomického serveru XE, během uplynulých dvou let se dal dolar pořídit jako za 20,90 koruny, tak za 25,90 koruny. Jen za posledních 12 měsíců činilo cenové rozpětí čtyři koruny od 21,18 Kč za dolar v dubnu do 25,07 koruny za dolar loni v září.

Ve velmi krátkodobém pohledu je dnes dolar o 1,50 koruny dražší než v polovině července, což při ceně zlata 1 920 dolarů znamená u pouhé jedné unce rozdíl 2 880 korun. A na takový cenový skok stačily necelé dva měsíce. A to před pár dny byla unce zlata ještě o 30 dolarů vyšší, což je dalších 680 korun, které spekulace na amerických finančních trzích Čechům při nákupu zlata naštěstí ušetřily.

Zápletky kolem dolaru, který je určující pro světovou cenu zlata (a proč se jím tak podrobně zabýváme, pozn. aut.), připomínají detektivku. Mnohé státy deklarují, že se americké měny zbaví a že budou obchodovat v jiných měnách a kurzech, avšak dolar to nijak neoslabuje.

PSALI JSME: Pohádka o dedolarizaci

Jiné státy směňují dolar ve svých rezervách za zlato, a dolar se stále nehroutí. Často je to naopak. Jakmile americká centrální banka zvýší své úrokové sazby, je o dolarové investice rvačka.

„V rámci platebního systému SWIFT se podíl dolarových transakcí pohybuje kolem 40 procent, což mu zajišťuje dominantní postavení. Podíl eura je asi 25 procent, zatímco podíl čínského jüanu, (o kterém se nejvíc mluví) jsou zhruba tři procent.

I když trajektorie směřuje k menšímu používání dolaru, je dolar stále středem globálního finančního systému a cenné papíry amerického ministerstva financí zůstávají bezpečným přístavem,“ konstatují Asia Times před víkendovým jednáním G20, dvaceti největších ekonomik světa.

PSALI JSME: Vyloučení z G20 pro Rusko není nijak závažné, tvrdí mluvčí Kremlu Peskov

Zápletka houstne, když se blíží konec zvyšování úrokových sazeb v USA a nebezpečná rozpočtová politika Washingtonu pokračuje. Mnoho členů G20 je stále odhodláno odsunout dolar na vedlejší kolej. Jenže nepanuje shoda, jak to udělat.

A tak se horečné spekulace o zániku dolaru nikam neposouvají. A neshody jsou podle Asia Times hlavním důvodem, proč dolar roste již osmý týden v řadě, v nejdelší sérii od roku 2005.

Pro zájemce o koupi zlata je proto dnes důležitější sledovat kurs české koruny k dolaru než nominální cenu zlata. A počítat s tím, že jakmile Česká národní banka sníží úrokové sazby, zájem o korunu klesne a vůči dolaru ještě víc propadne.

PSALI JSME: Dedolarizace už i v Evropě

Rudolf Marek

Další z kategorie Zlato