Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Vyloučení z G20 pro Rusko není nijak závažné, tvrdí mluvčí Kremlu Peskov

Vyloučení Ruska ze skupiny zemí představujících největší světové ekonomiky G20 by neznamenalo nic strašného, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Na pravidelné tiskové konferenci podle agentury Reuters dodal, že výroky Spojených států o tom, že by Rusko mohlo na Ukrajině použít chemické zbraně, jsou taktikou, která má odvést pozornost od otázek nepříjemných pro Washington. Rusko tvrdí, že USA mají program na výrobu chemických a biologických zbraní a vyrábějí je i na Ukrajině. Washington i Kyjev to odmítají.

G20

Vyloučení Ruska ze skupiny zemí představujících největší světové ekonomiky G20 by neznamenalo nic strašného, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Foto: iStock

„Formát G20 je důležitý, ale na druhou stranu v současných podmínkách, kdy většina účastníků tohoto formátu je s námi z jejich iniciativy ve stavu ekonomické války, se (v případě ruské neúčasti) nic fatálního nestane,“ řekl Peskov citovaný agenturou Intertax. Rusko přesto podle Peskova bere v potaz názor ostatních a je připraveno se setkání G20 účastnit.

Letošní summitu zemí G20 má na konci roku hostit Indonésie.

Ruská armáda předloží prezidentu Vladimiru Putinovi návrhy na posílení obrany země, řekl Peskov. Reaguje tím na přesuny jednotek Severoatlantické aliance na základny na východním křídle NATO.

Západní sankce uvalené na šéfa největší ruské banky Sberbank Germana Grefa podle Peskova nepředstavují žádné ohrožení ruského bankovního sektoru ani Sberbank. Západ zavel četné sankce na představitele ruského režimu a mnohé firmy za ruskou invazi na Ukrajinu, která začala před měsícem.

(ČTK)