Zlato (oz) / USD
2 338,00
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Turecká společnost díky zlatu už roky dokáže přežívat ve vážné krizi

Když je cizinec v Turecku pozván na svatbu, nejspíš začne přemýšlet o svatebním daru. Na pozvánce totiž není žádný seznam možností, ani číslo účtu. A když se dozví, co by to mělo být, zřejmě ustrne. Zlato. Lze darovat náramek, náhrdelník či jiné šperky, ale musí být ze zlata. Novomanželský pár tak může dostat až půl kila zlata, kterým může čelit novému společnému životu, což je v tureckém provedení drtivá inflace.

V obdobích, kdy turecká lira nejvíc propadá, na Velkém bazaru v Istanbulu se tvoří u zlatníků fronty. Ilustrační foto: iStock

O zlato se obvykle stará manželka. V zemi, kde mnoho žen nepracuje, jim tato tradice umožňuje zachovat si určitou finanční nezávislost, zejména v případě rozchodu. Při rozvodu všechny šperky darované během svatby a polovina zlata nabytého za trvání manželství připadá ženě.

S drahým kovem se váže ještě jedna tradice: Jsou to „Dny zlata“, kdy se skupina přátel nebo sousedů střídavě schází u jednoho z nich k hostině, a hostitel od každého z hostů dostává zlatou minci. Tato setkání se konají měsíčně, počínaje u toho, kdo nejvíc potřebuje peníze, což z této praxe dělá jakýsi druh půjčky na pokrytí naléhavých výdajů.

PSALI JSME: V Evropě těží nejvíc zlata Turecko

Malé zlaté mince používané pro takové příležitosti lze snadno koupit. Prodávají se na každém rohu. A dají se i snadno prodat. V tom spočívá jejich užitečnost. Zlato je v Turecku jediná možnost spoření, která dokáže ochránit před neustálým znehodnocováním liry. To je i důvod, proč se v obdobích, kdy lira nejvíc propadá, na Velkém bazaru v Istanbulu tvoří u zlatníků fronty.

Tato praxe však vyžaduje dovoz obrovského množství zlata. Loni se do Turecka dovezlo zlato za 20 miliard dolarů. Letos jen za prvních sedm měsíců roku to bylo přes 19 miliard dolarů a vláda proto zavedla dovozní kvóty. Zlato se dle ní stalo jedním z hlavních viníků trvalého obchodního deficitu Turecka.

PSALI JSME: Turecko chce klenotníkům zrekvírovat 20 tun zlata

Dalším velkým problémem Turecka je, že zlato není v oběhu. Leží mimo ekonomiku v trezorech, zásuvkách nebo pod příslovečnými matracemi. Nikdo ani neví, kolik ho v Turecku vlastně je. Vláda se proto snaží dostat zlato do oběhu a banky na příkaz kabinetu propagují ukládání zlata v podobě mincí i šperků na účty, ze kterých lze tyto úspory kdykoli vybrat dle aktuální ceny v hotovosti nebo i v certifikovaných zlatých mincích.

Experti však odhadují, že 90 procent zlata v držení tureckých žen se do oběhu nedostane. Jeho hodnota by podle některých odhadů mohla přesáhnout 200 miliard dolarů, což je téměř čtvrtina tureckého hrubého domácího produktu (HDP). Podle deníku El País možná právě v tom spočívá jedno z možných vysvětlení, proč turecká společnost už roky dokáže přežívat v tak vážné krizi.

PSALI JSME: Turecko za uložení zlata vyplatí úroky

(rek)

Další z kategorie Zlato