Zlato (oz) / USD
1 766,97
0,20 %
Zlato (oz) / CZK
38 044,74
0,30 %
EUR / USD
1,20
0,04 %
USD / CZK
21,53
0,10 %
Zlato
Turecko chce klenotníkům zrekvírovat 20 tun zlata

Turecká vláda má neuvěřitelný plán. Hodlá legalizovat nařízení, které přikáže klenotníkům uložit do státních bank své zlato. Vláda tak hodlá získat další finanční záplaty na svoji děravou ekonomiku. Informovaly o tom turecké noviny Sözcü.

Zlato je v Turecku velkým byznysem, jednak z kulturních důvodů, jednak kvůli zkušenostem s vysokou inflací. Foto: iStock

„Každý jednotlivý klenotník by měl mít povinnost uložit do některé ze státem řízených bank půl kilogramu zlata,“ uvedl deník s odvoláním na návrh předpisu připraveného ministerstvem obchodu. Celkově shromážděné zlato by tak mělo vážit asi 20 tun v hodnotě přibližně 1,1 miliardy amerických dolarů.

Firmy a živnostníci nebudou smět zlato, které bude uloženo jako záruka, používat, ale budou z něj dostávat úroky. Klenotníci jsou z návrhu šokováni, informuje Sözcü. „Nařízení připomíná daně zavedené během osmanské éry,“ řekl poslanec za hlavní opoziční Republikánskou lidovou stranu Özcan Aygun. V Turecku je přibližně 40 000 klenotníků, dodává server Ahla News.

„Doufám, že to vláda neudělá. Musíme najít nějakou střední cestu,“ prohlásil Hasan Çavuşculu, který vede Asociaci klenotníků a maloobchodníků s hodinkami v Ankaře. „Vláda s největší pravděpodobností své plány zruší,“ dodal optimisticky.

Zlato je v Turecku velkým byznysem, jednak z kulturních důvodů, jednak kvůli zkušenostem s vysokou inflací. Zlaté šperky se tradičně dávají jako dárek při svatbách a obřízkách, ale také se jím lidé zajišťují proti neustále chřadnoucí turecké liře. Předpokládá se, že Turci si doma nashromáždili přes 5000 tun zlata, desetinásobek množství, jež má v rezervách tamní centrální banka.

V tomto směru je situace v Česku a v Turecku velmi podobná.

(rek)