Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Trend ceny zlata je pozitivní a nebe se zdá být jediným limitem

Hlavní instituce na Wall Street revidovaly své cíle ohledně ceny zlata. A má-li být přání otcem myšlenky, máme se na co těšit. Bankovní dům Goldman Sachs věří na dosažení ceny 2 700 dolarů, zatímco očekávání Bank of America činí 3 000 dolarů. Švýcarská UBS předpovídá ještě ambicióznější číslo, a to pozoruhodných 4 000 dolarů za unci, pokud se pokazí všechno, co se pokazit může.

Hlavní instituce na Wall Street revidovaly své cíle ohledně ceny zlata. Ilustrační foto: iStock

Když index Volatility S&P 500, který měří paniku krátkodobých investorů, dosáhl 12. dubna nejvyššího bodu, cena zlata vzrostla na rekordních 2 431,59 dolaru a cenové opce na nákup zlata za tři měsíce podle investiční platformy Moomoo Technologies vystoupaly 2 448,80 dolaru. Zlato během deseti dubnových dnů sedmkrát vytvořilo nový světový rekord.

„Tento nárůst ceny zlata lze připsat souhře faktorů, včetně obav z přetrvávající inflace v USA, geopolitických konfliktů, blížících se amerických voleb, z fiskální situace v kolébce dolaru a nejasnému vývoji tamních úrokových sazeb. V této souvislosti velké banky na Wall Street hromadně zvýšily své prognózy ceny zlata.“

Goldman Sachs například uvedla, že sentiment averze k riziku požene ceny zlata k prudkému vzestupu, přičemž instituce zvýšila prognózu ceny zlata ke konci roku z 2 300 na 2 700 dolarů za unci. UBS Group s ohledem na očekávané snížení úrokových sazeb v USA a zvýšenou poptávku centrálních bank očekává, že cena zlata může dál růst.

PSALI JSME: Bank of America i Citi zvěstují 3 000 dolarů za unci zlata

Banka zvýšila své předpovědi ceny zlata pro letošní rok o 250 dolarů a přenastavila svou projekci na konec března 2025 na 2 500 dolarů z dřívějších 2 250 dolarů na konci roku. Analytici UBS navíc za další katalyzátor označili maloobchodní nákupy. Domnívají se, že investoři držící zlato po dobu dvou až tří let, by mohli potenciálně zaznamenat zdvojnásobení cen na víc než 4 000 dolarů.

Experti Citigroup se připojili ke kolegům z UBS, když koncem minulého týdne zvýšili své cílové ceny zlata za tři měsíce o devět procent na 2 400 dolarů. Citi poznamenala, že v posledních letech se nákupy zlata centrálními bankami zrychlily na rekordní úroveň, protože se snaží diverzifikovat rezervy a snížit úvěrové riziko. V delším horizontu předpokládá cenu 3 000 dolarů.

Bank of America stanovila cílovou cenu zlata tak, aby do roku 2025 dosáhla 3 000 dolarů za unci, přičemž poukazuje na to, že současné makroekonomické faktory jsou pro zlato příznivé. Poznamenává, že pokud se v USA během roku sníží úrokové sazby, zájem o zlato se zřejmě rozšíří, což vytlačí cenu ještě výš.

PSALI JSME: Další zastávka zlata: 3 000 dolarů, říká ekonom David Rosenberg

Finanční gigant JP Morgan má letošní cíl 2 500 dolarů za troyskou unci a pouze investiční banka Morgan Stanley, která zlato moc nemusí a ve své březnové zprávě o něj ani nezavadila, zamrzla s prognózou průměrné ceny 2 219 dolarů za unci. Stále přehlíží, že zlato za tři měsíce vydělalo víc než za celý minulý rok. Možná se kloní k opatrnému názoru Georgette Boeleové z nizozemské ABN AMRO:

„Není obvyklé, že cena zlata má pozitivní vztah k americkému dolaru a reálným výnosům vládních dluhopisů. Když se to v minulosti stalo, mělo to tendenci dočasné povahy, přibližně tři až šest měsíců. Navíc není nedostatek zlata a nákupy centrálních bank se cena zlata na současných úrovních nedají vysvětlit. Proto ponecháváme předpověď na konec roku 2 000 dolarů za unci.“

Nicméně své střízlivé očekávání Boeleová překvapivě orámovala poetickou větou: „Trend ceny zlata je pozitivní a nebe se zdá být jediným limitem.“

PSALI JSME: Zlato přeskočilo 2 300 dolarů a experti říkají, že tím to nekončí

(rek)

Další z kategorie Zlato