Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Tajnosti pařížského zlata

Francie drží ve svých rezervách 2 435,4 tuny zlata, což z ní činí pátého největšího vlastníka zlata na světě, po USA, Německu, Mezinárodním měnovém fondu (MMF) a Itálii. Zlaté trezory Banque de France jsou v suterénu banky poblíž muzea Louvre v Paříži. A není tam jen francouzské zlato.

Poslední prezentace Banque de France ze září 2013 uvedla, že 91 procent zlata má v Paříži a zbytek v nespecifikovaném zahraničí. Ilustrační foto: iStock

Trezory Banque de France jsou i jedním ze čtyř depozitářů MMF – kromě Londýna, New Yorku a Nagpuru v Indii. Podle studie webu Bullionstar by však 260-300 tun zlata mohlo patřit MMF. Zlato v Paříži zřejmě skladují i země jako Irák (ten to nedávno potvrdil – pozn. aut.), Maroko či státy západní Afriky, jako Guinea nebo Pobřeží slonoviny.

Francouzská centrální banka je však velmi skoupá na informace a její poslední vyjádření o zlatu pochází z roku 2018. Tudíž se přesně neví, které země mají aktuálně zlatý účet v Paříži.

Současných 2435,4 tuny zlatých rezerv Francie tvoří podle dostupných informací 100 tun zlatých mincí a 2 335 tun zlatých cihel o hmotnosti 12,44 kilogramu. V pařížských trezorech prý ale je také množství kilogramových cihel zlata a National Geographic píše i o jakýchsi ošklivých bochnících amerického zlata z roku 1920, které se musí přetavovat.

PSALI JSME: Francie tajně repatriovala veškeré své měnové zlato

Poslední prezentace Banque de France ze září 2013 uvedla, že 91 procent zlata má v Paříži a zbytek v nespecifikovaném zahraničí. To by znamenalo, že francouzského zlata by mělo být 2 216 tun. Vzhledem k tomu, že 100 tun zlatých mincí je v Paříži zcela jistě, znamenalo by to, že dalších 2 116 tun zlata v pařížských trezorech by mělo tvořit 169-170 tisíc zlatých cihel.

Současné zlaté sklepy Banque de France jsou 27 metrů pod úrovní ulice na ploše 1,7 hektaru. Na stavbu se spotřebovalo 10 tisíc tun oceli a 20 tisíc tun cementu. Zlato se skladuje v sadě komnat známých jako „La Souterraine“ v 8. podzemním podlaží. Pouze pět bankovních úředníků má do La Souterraine trvalý přístup.

Ten se skládá z řady procesů. Nejprve z cesty výtahem do 4. patra suterénu, kde je předsíň se sedmitunovými pancéřovými dveřmi, které vedou do malé chodby s kolejemi v podlaze. Když je přístupový vchod uzavřen, 17 tun vážící a dva metry široký ocelový blok se po těchto kolejích přesune přes 35tunovou otočnou věž, jež vstup zablokuje.

PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země

Za tímto přístupovým bodem je pak další výtah dolů osmého suterénu a další bezpečnostní dveře s dalším blokem na kolejích. Prostor trezoru se skládá ze skříní v uličkách uvnitř sálů a mezi některými sloupy v těchto sálech jsou další bezpečnostní dveře, které se otevírají různými sadami klíčů.

V La Souterraine jsou zlaté cihly uloženy v ocelových skříních. V každé je 800 cihel (10 tun). Skříně mají dvířka s drátěnou mříží, ale i ty se otevírají s pomocí jednotlivých klíčů.

Podle centrální banky národní zlaté rezervy odpovídají čtyřem procentům hrubého domácího produktu (HDP) čili 15 dnům národní produkce. Každý francouzský občan nepřímo vlastní 38 gramů zlata (2,5 milionu kilogramů děleno 65 miliony obyvatel). V Německu je to 42 gramů a v Česku asi jeden gram.

PSALI JSME: Kde se ukrývají zlaté poklady nejbohatších národů

(rek)

Další z kategorie Zlato