Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Zlato
Švýcarsko poprvé od přepadení Ukrajiny dovezlo ruské zlato

Švýcarsko bez ohledu na různá embarga dovezlo v květnu z Ruska přes tři tuny zlata. Stalo se tak poprvé od února, kdy Kreml vyslal okupační vojska na Ukrajinu, jak ukázaly údaje švýcarských celních úřadů. Informovala o tom agentura Reuters.

Švýcarsko bez ohledu na různá embarga dovezlo v květnu z Ruska přes tři tuny zlata. Ilustrační foto: iStock

Švýcarsko je největším světovým rafinerským a tranzitním centrem pro zlato a Rusko je jedním z největších producentů drahých kovů. Západní sankce vůči Rusku sice nebyly přímo zaměřeny na komerční dodávky zlata, ale mnoho bank, přepravců a rafinerií přestalo obchodovat s ruským kovem poté, co konflikt na Ukrajině začal.

Švýcarsko obdrželo v květnu z Ruska 3,1 tuny zlata v hodnotě přibližně 200 milionů dolarů, což představuje přibližně dvě až tři procenta jeho celkového dovozu zlata, ukazují celní údaje. To je srovnatelné s průměrem asi dvou tun zlata měsíčně dováženého Švýcarskem z Ruska během předchozích 12 měsíců do zmíněného února.

Jak dále uvedla agentura Reuters, na straně vývozu švýcarské dodávky zlata do Číny v květnu klesly, ale vývoz do Indie vzrostl na nejvyšší hodnotu za šest měsíců. Čína a Indie jsou dva největší spotřebitelské trhy drahých kovů.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(rek)