Zlato (oz) / USD
1 978,15
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spor Air Canada s Brink’s o úhradu škody za uloupené zlato

Nákladní kontejner nacpaný zlatými cihlami a miliony dolarů v hotovosti, který byl v dubnu ukraden z torontského letiště Pearson, nebyl podle Air Canada pojištěný. Proto letecká společnost odmítá za loupež ve své nákladním terminálu odpovědnost. Uloupené zlato ani peníze dosud nebyly objeveny a policie také nikoho nezadržela.

Zlato ukradené z letiště v Torontu nebylo pojištěno, uvedla letecká společnost Air Canada a odmítá nést odpovědnost, protože bezpečnostní agentura Brink’s odeslala náklad, aniž by uvedla jeho hodnotu, a bez pojištění a bez příplatku za dodatečné zabezpečení. Ilustrační foto: GeorgHH – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11230277

Až po půl roce prolomily kanadské aerolinky mlčení o alarmující krádeži, během které zmizel nevelký kontejner se zlatem za 20 milionů dolarů a dvěma miliony v hotovosti jen krátce po přistání letadla ze Švýcarska. Air Canada popřela obvinění bezpečnostní agentury Brink’s z laxního přístupu a nedbalosti tím, že umožnila vyzvednutí nákladu neznámou osobou ani ne hodinu po jeho vyložení.

„Zlato ukradené z letiště v Torontu nebylo pojištěno, kontruje Air Canada a odmítá nést odpovědnost, protože Brink’s odeslala náklad, aniž by uvedla jeho hodnotu, a bez pojištění a bez příplatku za dodatečné zabezpečení,“ píše deník National Post.

„Pokud je Air Canada známo, Brink’s Switzerland nepožadovala ani nezaplatila žádné pojištění s ohledem na náklad uvedený na přepravním listu,“ prohlásila nyní letecká společnost.

PSALI JSME: Brink’s: Žalostná bezpečnost Air Canada umožnila loupež 2 milionů dolarů a 400 kg zlata

„Brink’s Switzerland byla vždy sofistikovaným účastníkem smluv o letecké přepravě. Přesto se ze svých vlastních důvodů rozhodla nedeklarovat přepravovanou hodnotu a podle informací Air Canada ani tuto zásilku pojistit.“

Náklad byl popsaný jako 24 zlatých cihel o hmotnosti 400,19 kilogramu, ale Brink’s neuvedla cenu ani pojistnou hodnotu na nákladním listu ani v celním prohlášení, tvrdí Air Canada. Peníze byly ve třech přepravkách o celkové hmotnosti 53,18 kilogramu. Pro měnu také podle Air Canada nebyla deklarována žádná hodnota.

Brink’s ve své už dříve podané žalobě o náhradu škody konstatuje, že bankovky odeslané bankou Raiffeisen Schweiz v celkové hodnotě 1 945 843 amerických dolarů a zlato v hodnotě více než 20,4 milionu dolarů z rafinerie Valcambi bylo kvůli laxnímu zabezpečení společnosti Air Canada v jejím terminálu snadné uloupit. Podle Brink’s stačilo vejít, ukázat falešný nákladní list a odjet.

PSALI JSME: Skutečný příběh loupeže století

„Ačkoli letecký dopravce výslovně popírá bezpečnostní nedostatky v nákladovém prostoru odkud bylo zlato ukradeno, nijak nevysvětluje okolnosti manipulace s nákladem po přistání, jimiž argumentuje bezpečnostní agentura,“ poznamenává National Post.

„Americká Brink’s se proto u soudu snaží získat kompenzaci za ztráty plynoucí z loupeže. Její smlouvy totiž často slibují, že případné ztráty klientům uhradí.“ Žádná z tvrzení či obvinění uváděných v žalobách zatím soud v Torontu neprojednával.

Peter Fitzpatrick, mluvčí Air Canada, odmítl vývoj dál komentovat s tím, že je to na soudu. „Nemáme co dodat,“ prohlásil. Agentura Brink’s se před soudním projednáním rovněž nechtěla k případu pro kanadský deník vyjádřit.

PSALI JSME: Lupiči odvezli zlato a drahé kovy za 40 milionů dolarů. Prvního už dopadli

(rek)

Další z kategorie Zlato