Zlato (oz) / USD
1 460,27
0,02 %
Zlato (oz) / CZK
33 708,07
0,03 %
EUR / USD
1,11
0,01 %
USD / CZK
23,08
0,01 %
Zlato
Lupiči odvezli zlato a drahé kovy za 40 milionů dolarů. Prvního už dopadli

Ozbrojení muži na nejrušnějším letišti v Jižní Americe ukradli zlato a jiné drahé kovy v hodnotě 40 milionů dolarů. Záznamy bezpečnostních kamer ukazují, že na nákladní terminál letiště Guarulhos, zhruba 25 km od Sao Paula, přijelo několik mužů v černém pickupu s nápisy připomínajícími brazilskou federální policii.

Zloději odjeli s asi 750 kg zlata a jiných drahých kovů. Foto: Pixabay

Čtyři muži se zakrytými tvářemi, z nichž minimálně jeden měl pušku, pak z vozidla vystoupili a konfrontovali zaměstnance letiště, kteří, zřejmě pod hrozbou zbraní, byli přinuceni k naložení auta.

Podle policejní zprávy zloději odjeli s asi 750 kg zlata a jiných drahých kovů. Jako rukojmí lupiči odvezli i dva pracovníky letiště, které později propustili.

Mluvčí letiště agentuře Reuters sdělila, že nikdo nebyl při útoku zraněn, ale ke zmíněným rukojmí se nevyjádřila. Policie se k dosavadním kusým zprávám nevyjádřila. Letiště provozuje konsorcium GRU Airport, které odbavuje 43 procent veškeré letecké nákladní přepravy v Brazílii.

První lupič zlata údajně dopaden

Brazilská policie v neděli zveřejnila informaci, že už jednu osobu zatkla a druhou ještě hledá v souvislosti s odcizením zásilky zlata a dalších vzácných kovů na mezinárodním letišti Guarulhos v São Paulu před pěti dny, o němž jsme již informovali.

Úřady sice nezveřejnily jméno zatčeného, ale upřesnily výši škody, která se původně odhadovala na 40 milionů dolarů. Policie se nejprve domnívala, že na nákladním terminálu bylo ozbrojenými lupiči ukradeno 750 kg zlata a jiných drahých kovů. Po zevrubnějším šetření vyšlo na jevo, že lup zahrnoval přesně 718,9 kilogramu zlata v odhadované výši 29 milionů dolarů.

Podle agentury Reuters bezpečnostní agentura Brink’s Co, která byla odpovědná za dodávku zlata na letiště, vydala okamžitě prohlášení, že dodávku minulý týden doručila letecké společnosti, a od té doby byl dozor nad zlatem v kompetenci aerolinek.

(rek)