Zlato (oz) / USD
2 337,96
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Brink’s: Žalostná bezpečnost Air Canada umožnila loupež 2 milionů dolarů a 400 kg zlata

Nevyřešená loupež švýcarského zlata a hotovosti v hodnotě přes 17 milionů dolarů z letiště v Torontu vedla americkou bezpečnostní agenturu Brink’s k žalobě na Air Canada.

Nevyřešená loupež švýcarského zlata a hotovosti v hodnotě přes 17 milionů dolarů z letiště v Torontu vedla americkou bezpečnostní agenturu Brink’s k žalobě na Air Canada. Ilustrační foto: iStock

Žaloba podaná u kanadského federálního soudu obviňuje leteckou společnost z „žalostného zabezpečení a z nedbalosti“ tím, že umožnila neidentifikované osobě přístup do skladu, odkud si odvezla přes 400 kilogramů zlata a více než 1,9 milionu dolarů v bankovkách. Přepravce dle žaloby nezajistil, že zásilka označená jako „cenný náklad“ bude mít odpovídající zabezpečení a ochranu.

„Nebyly zavedeny žádné bezpečnostní protokoly či opatření, která by monitorovala, omezovala nebo jinak regulovala přístup neidentifikované osoby do skladu,“ tvrdí Brink’s. Osoba poté unikla s nákladem a zatím nedošlo k žádnému zatčení nebo odsouzení ani vrácení zásilky, uvádí žaloba.

Jak píše torontský The National Post, Air Canada poskytla žalostné zabezpečení navzdory tomu, že znala vysoce hodnotný obsah nákladu. Připomeňme si, o co šlo.

PSALI JSME: Skutečný příběh loupeže století

Letos v polovině dubna si banka Raiffeisen Schweiz Genossenschaft objednala přepravu 1 945 843 dolarů do Vancouveru a rafinerie drahých kovů Valcambi si najala Brink’s, aby přepravila a 400,19 kilogramu zlatých slitků do Toronto Dominion Bank. Na trasu z Curychu do Toronta si jako přepravce bezpečnostní agentura najala Air Canada, uvádí nové detaily kanadský deník.

Zásilka zlata a bankovek byla převezena z mezinárodního letiště v Torontu do skladu kolem 17:50 torontského času 17. dubna. Asi o 40 minut později se někdo objevil s podvodnými dokumenty, aby si ji vyzvedl, popisuje situaci web ekonomického měsíčníku Fortune.

Žaloba dle amerického zpravodajského webu The Messenger uvádí jasnou časovou osu hlášené loupeže. Obě zásilky byly vloženy do stejného kontejneru a přepraveny do celního skladu společnosti Air Canada asi 90 minut po přistání letadla. Podle obvinění zásilka zůstala ve skladu jen 42 minut.

PSALI JSME: Lupiči odvezli zlato a drahé kovy za 40 milionů dolarů. Prvního už dopadli

„Přibližně v 18:32 získala neznámá osoba přístup do skladovacích prostor Air Canada,“ tvrdí Brink’s s tím, že neidentifikovaný jedinec pouze předložil falešný nákladní list – dokument obsahující podrobnosti o přepravě – personálu Air Canada obsluhujícího sklad a získal přístup do zabezpečeného zařízení.

Pokud by Air Canada „provedla za daných okolností nezbytné a vhodné kroky“, pak by podle žaloby „pro neidentifikovanou osobu byla zcela vyloučena možnost ukrást svěřený náklad“.

Brink’s požaduje 15,1 milionu dolarů za chybějící zlato plus 1 945 843 zmizelých dolarů plus náklady za přepravu zaplacené Air Canada. Letecká společnost to odmítla komentovat. Policejní vyšetřování pokračuje. Konstábl Donna Carlsonová novinářům řekla: „V tuto chvíli nemáme žádné další informace, které bychom mohli zveřejnit.“

PSALI JSME: Největší loupež v dějinách Británie

(rek)

Další z kategorie Zlato